Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Dramat w polskim mieście. Pięć osób zatruło się tlenkiem węgla. Wśród poszkodowanych troje dzieci
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 10.03.2023 10:51

Dramat w polskim mieście. Pięć osób zatruło się tlenkiem węgla. Wśród poszkodowanych troje dzieci

straż
KM PSP Poznań (zdj. ilustracyjne)

O włos od tragedii na Podkarpaciu. W nocy z czwartku na piątek w jednym z domów w Krośnie doszło do zatrucia tlenkiem węgla pięciu osób. Wśród poszkodowanych jest troje dzieci. Podkarpaccy strażacy przypominają o podstawowych zasadach mogących uchronić nas przed śmiertelnym niebezpieczeństwem ze strony "cichego zabójcy".

Krosno. Pięcioosobowa rodzina zatruła się tlenkiem węgla

Sezon grzewczy w pełni. Wiosna na razie nie spieszy się z nadejściem, a zima mocno trzyma się w posadach, dlatego Polacy ogrzewają swoje domy i mieszkania na wszelakie sposoby.

Niestety, w wielu przypadkach związane jest to z ryzykiem zatrucia się tlenkiem węgla, a te z kolei często prowadzi do prawdziwych dramatów. Podstępny czad nie bez powodu nazywany jest "cichym zabójcą", gdyż bardzo trudno jest go zidentyfikować.

Minionej nocy bardzo niebezpiecznie zrobiło się m.in. w domu jednorodzinnym przy ul. Stapińskiego w Krośnie na Podkarpaciu, gdzie bezwonnym gazem zatruła się pięcioosobowa rodzina. Wszystkie osoby trafiły do szpitala, było wśród nich troje dzieci.

Górale stanęli murem za Janem Pawłem II. Lata temu przyrzekli papieżowi ważną rzecz

Było o włos od dramatu

Więcej informacji o zdarzeniu z Krosna ujawnił w piątek rano w rozmowie z Radiem ZET rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja. Z jego relacji wynika, że od dramatu rodzinę dzieliły zaledwie milimetry. - Nasze mierniki wskazały bardzo wysokie stężenie tlenku węgla - ponad 500 ppm - przekazał.

Oprócz tego, strażak podał także inne, wysoce martwiące wieści, zgodnie z którymi służby w obecnym sezonie wyjeżdżały do podobnych interwencji już 118 razy. Niestety, w przypadku czterech osób ich życia nie udało się uratować.

Sprawdzajmy stan techniczny przewodów

Bryg. Marcin Betleja przypomniał, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

- Ta niesprawność spowodowana jest najczęściej nieszczelnością tych przewodów, brakiem konserwacji, w tym czyszczenia oraz wadami konstrukcyjnymi - wskazał, apelując o częste wietrzenie mieszkań i domów oraz rozszczelnianie okien. 

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .

Źródło: Radio ZET