Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Dramat w Małopolsce. Pożar zabytkowego kościoła. Z żywiołem walczyło wielu strażaków
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 16.06.2024 11:05

Dramat w Małopolsce. Pożar zabytkowego kościoła. Z żywiołem walczyło wielu strażaków

pożar kościoła w Nowym Sączu
Fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu

Smutne wieści z Nowego Sącza. W niedzielę rano w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny wybuchł pożar. Na miejscu błyskawicznie znaleźli się strażacy, jednak ogień rozprzestrzeniał się o wiele szybciej. Mimo ich szybkiej reakcji, nie udało się uratować kościoła od strat.

Pożar zabytkowego kościoła

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 16 czerwca, w kościele świętej Heleny w Nowym Sączu. Ogień w tym drewnianym zabytku zauważono chwilę po godzinie 5.

Pożar rozprzestrzeniał się w przestrzeni pomiędzy poszyciem dachowym a ociepleniem pod dachem, które stanowiły trociny. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał – relacjonował w rozmowie z Polsat News rzecznik nowosądeckiej straży pożarnej Paweł Motyka.

Śmiertelny wypadek, nie żyje motocyklista. Niepokojące ustalenia służb

Nowy Sącz. Płonął zabytkowy kościół

Strażacy niezwłocznie przystąpili do wynoszenia najcenniejszych przedmiotów z zabytkowego kościoła. Udało się tą drogą uratować między innymi tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, ołtarz główny, a także dwa ołtarze boczne oraz zabytkowe obrazy, pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku.

Strażacy rozbierają deskowanie, które obija drewnianą konstrukcję ścian, i przelewają wodą trociny stanowiące ocieplenie, które się tlą – dodał Paweł Motyka.

ZOBACZ: Starsza kobieta zostawiła to w lombardzie. Wszystko przez kłopoty finansowe po śmierci męża

Pożar kościoła w Nowym Sączu

Chwilę po godzinie 8 strażacy poinformowali o opanowaniu pożaru, trwa dogaszanie. Niestety, część prezbiterium jest zwęglona, wnętrze kościoła jest z kolei zalane wodą. Teraz przyczyny zdarzenia wyjaśnią policjanci w toku dochodzenia.

Kościół pod wezwaniem Świętej Heleny w Nowym Sączu został wybudowany w 1686 roku i posiada drewnianą, zrębową konstrukcję.