Goniec.pl
Dodatek węglowy: pieniądze nie trafiły do wszystkich

Piotr Molecki/East News

Złożyła wniosek o dodatek węglowy, do dziś nie dostała ani złotówki. Zaskakujące tłumaczenia urzędu

24 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Dodatek węglowy to kolejna porażka rządu PiS? Wielkie deklaracje na temat wypłaty pieniędzy na zakup opału na zimę nie zostały spełnione wszędzie. Pani Agnieszka z Ostrowca Świętokrzyskiego złożyła wniosek w sierpniu, ale przelewu z gminy nadal nie dostała. Samorządowcy mówią wprost: pieniędzy obiecanych przez rząd nie ma.

Dodatek węglowy miał pomóc Polakom w zakupie opału na zimę. W "Wiadomościach" TVP o tym nie powiedzą, ale rzeczywistość boleśnie zreflektowała piękne słowa Mateusza Morawieckiego.

Koniec poszukiwań ciała Jacka Jaworka, policja nie znalazła zwłok

Policja skończyła trzydniową akcję poszukiwania ciała Jacka Jaworka. Śledztwo tkwi w martwym punkcie

CZYTAJ DALEJ

Ostrowiec Świętokrzyski to jedno z miast, gdzie dodatek węglowy nie trafił do wszystkich, którzy złożyli wniosek o jego wypłatę oraz otrzymali pozytywną odpowiedź. Samorządy są bezradne, gdyż nie są w stanie pokryć obietnic władzy, gdyż kasy świecą pustkami.

Pani Agnieszka złożyła wniosek w sierpniu i zgodnie z zapowiedziami resortu klimatu pieniądze powinny trafić do niej do dwóch miesięcy od tego terminu. Jest koniec listopada, a przelew nadal nie nadszedł. - Mamy temperaturę minusową. Udało mi się kupić dwa metry sześcienne drewna po tym, jak otrzymałam 500+. Ale na długo nie wystarczy - powiedziała kobieta w rozmowie z portalem interia.pl.

Dodatek węglowy: nie wszyscy otrzymali pieniądze na opał

Dodatek węglowy miał trafiać na konta Polaków maksymalnie po dwóch miesiącach. Pani Agnieszka z Ostrowca Świętokrzyskiego na pieniądze czeka już trzeci miesiąc. Lokalny MOPS nie ukrywa, że problemy są realne. - Z uwagi na brak środków finansowych nie została zrealizowana wypłat - usłyszeli dziennikarze portalu interia.pl.

Pani Agnieszka nie jest jedyną osobą, która nie dostała pieniędzy na opał. - Na moim osiedlu jest parę rodzin, które czekają, a nie stać ich na samodzielny zakup węgla. To są żarty, jedni dostają, a drudzy nie - powiedziała kobieta.

komin pieniądze Pixabay

Ruszają kontrole ws. dodatku węglowego, urzędnicy zapukają do drzwi. Nie wszyscy dostaną pieniądze

CZYTAJ DALEJ

Telefony do MOPS nie pomagają, bo gmina nie ma skąd wziąć pieniądze na wypłatę dodatku węglowego. Urzędnicy mówią wprost: niewiadomą jest, kiedy dotrą środki potrzebne na pokrycie należnych wypłat. Czwartkowe wpływy do kasy pozwolą na wypłatę zaledwie 330 dodatków węglowych. Oczekujących na pieniądze jest łącznie 1330 osób.

Rząd obiecał pieniądze, ale one nie dotarły

Piękne słowa na temat pomocy rządu dla Polaków zmagających się z wysokimi cenami węgla nie wystarczają na pokrycie zapotrzebowania finansowego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że "środki są przekazywane gminom sukcesywnie po otrzymaniu ich do budżetu wojewody oraz przeksięgowaniu nadwyżek zwracanych przez samorządy, które złożyły wyższe zapotrzebowanie".

MOPS z Ostrowca Świętokrzyskiego ujawnia, że stanowisko resortu nie jest zgodne z rzeczywistością. - Od początku zapotrzebowania Ośrodek nie otrzymywał pełnych kwot, o które wnioskował - powiedziała Magdalena Salwerowicz, dyrektor MOPS-u w rozmowie z portalem interia.pl.

Mundial 2022. Memy po meczu Meksyk - Polska. Kibice nie mieli litości

Polska zremisowała bezbramkowo z Meksykiem i chociaż teoretycznie mogło być gorzej, to jednak styl gry naszych piłkarzy bardzo rozczarował, a wisienką na torcie był niewykorzystany rzut karny przez Roberta Lewandowskiego.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: interia.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >
Sejm przyjął rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy zyskają nowe uprawnienia

Wiadomości

Sejm przyjął rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy zyskają nowe uprawnienia

Czytaj więcej >
Prognoza pogody. Intensywne opady śniegu, zawieje, zamiecie i potężny mróz. Zima nagle zaatakuje

Wiadomości

Prognoza pogody. Intensywne opady śniegu, zawieje, zamiecie i potężny mróz. Zima nagle zaatakuje

Czytaj więcej >