Goniec.pl
wikimedia.org

wikimedia.org

Dekret Putina o mobilizacji zawiera tajny punkt . Rosjanie w panice uciekają z kraju

21 Września 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Udostępnij:

Według prawnika Aleksieja Nawalnego, dekret podpisany przez Władimira Putina pozwala przeprowadzić prezydentowi Rosji całościową, nie zaś propagowaną przez Kreml, częściową mobilizację. Jak podają z kolei niezależne media, dokument zawiera ukryty punkt, który to umożliwia. Jeszcze na dzień przed wygłoszonym orędziem prezydenta, znaczna część mężczyzn przed 45 rokiem życia wykupiła masowo bilety do Armenii i Turcji, zaś jedną z najpopularniejszych fraz w wyszukiwarce Google stało się pytanie: "Jak opuścić Rosję".

Dekret Władimira Putina z ukrytym punktem

Wygłoszone dzisiaj orędzie Władimira Putina do narodu na nikim nie wywarło szczególnego wrażenia. Prezydent Rosji przestrzegł swych obywateli przed ekspansywną polityką NATO i ogłosił "częściową mobilizację".

orędzie Władimira Putina

Władimir Putin znów grozi. "Użyjemy wszelkich możliwych środków. To nie jest blef"

CZYTAJ DALEJ

Jak podaje prawnik, więzionego przez Putina, Aleksieja Nawalnego, podpisany przez prezydenta Federacji Rosyjskiej dekret o "częściowej mobilizacji" pozwala władzom na Kremlu powoływać każdego, kogo uznają za stosowne. Jakkolwiek zdanie to jest niezwykle ważkie dla rodaków Nawalnego, tak w Rzeczypospolitej nikt nie musi szczególnie analizować aktów prawnych, podpisywanych w Moskwie. To, czego zechce Putin w Rosi zawsze otrzyma, a podpisany przez niego świstek jest wypisanym na jego czole strachem, związanym z koniecznością ukrycia przed narodem powszechnej mobilizacji.

- Mają prawo powołać wszystkich, oprócz zupełnie niezdolnych do służby z powodu stanu zdrowia i z powodu wieku (żołnierze do 50, a młodsi oficerowie do 60 lat). Jak zechce ministerstwo obrony - napisał prawnik Nawalnego, Wiaczesław Gimadi.

Siódmy punkt dekretu Putina

Niezależne media zwróciły z kolei uwagę na 7 punkt rzeczonego dekretu, który został utajony.

- W opublikowanej na stronie internetowej Kremla treści dekretu punkt 7. został pominięty, a w wersji przedstawionej na państwowym portalu prawnym jest ukryty i oznaczony jako »do użytku służbowego« - poinformował bliski Kremlowi portal Meduza. Poproszony o komentarz w tej sprawie Dmitrij Pieskow, przekazał, iż zapis ten dotyczy potencjalnej liczby zmobilizowanych żołnierzy, odnosząc się również do sów Siergieja Szojgu, który podał, iż mobilizacja ma objąć 300 tys. osób.

W orędziu Władimira Putina można było usłyszeć, iż dotyczyć ona będzie rezerwistów jak również tych, którzy posiadają doświadczenie wojskowe. Jak jednak zauważyli dziennikarze Meduzy - w dokumencie nie ma mowy o tym, iż poborowi podlegają rezerwiści - pisano na łamach portalu.

Mężczyźni w wieku poborowym uciekają z Rosji

Choć Siergiej Szojgu uprzedził, iż studenci nie będą powoływani do wojska, młodzi Rosjanie, tuż po przekazaniu informacji o mającym pojawić się orędziu Putina, poczęli na potęgę wykupywać bilety lotnicze do Armenii i Turcji. W związku z paniczną próbą ucieczki, linie lotnicze wprowadziły ogromne podwyżki cen biletów, o których informowali obywatele próbujący opuścić kraj Lenina, Stalina i Putina. Jedna z użytkowniczek Twittera podała informację, iż za bilet dla trzyosobowej rodziny, chcącej lecieć z Moskwy do Stambułu należy obecnie zapłacić 3,2 tys. dol. Wybierając termin październikowy cena ta jest nawet trzykrotnie niższa.

Jak podało "Times Radio" w zdecydowanej większości na pokładach samolotu można było znaleźć twarze obywateli w sile wieku.

- Strasznie dużo młodych mężczyzn, poniżej 45. roku życia, prawdopodobnie pomyślało sobie: »widzimy, co nadchodzi«. (...) Mężczyźni w wieku poborowym zaczęli uciekać z Rosji - informował dziennikarz radia Tim Marshall.

Panika wśród mieszkańców Rosji

Według serwisów "mk.ru" oraz "dailyweb.pl" w rosyjskich wyszukiwarkach internetowych Google, wystrzeliła popularność frazy "jak opuścić Rosję". I choć przekazane dane nie odzwierciedlają wyników wyszukiwania w całym kraju, albowiem Rosjanie używają w takiej samej mierze Google i Yandex, to trend ten jest wyjątkowo niekorzystny dla teorii jakoby naród rosyjski był gotów umrzeć za Władimira Putina, którego słowa są warte tyle samo, co Dżugaszwilego.

Niewątpliwie ci, którzy słono zapłacili za ostatnie bilety, wyczuli nieprzyjemny zapach kłamstwa z ust ich ukochanego prezydenta. Jak podają media, bilety na bezpośrednie loty z Moskwy do Stambułu, Erywania i innych krajów nie wymagających wiz na przyjazd, zostały wyprzedane. Co więcej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy ogłosiło zakaz wydawania wiz humanitarnych i innych tego rodzaju dokumentów, tworzących fortel dla Rosjan w wieku poborowym.

Fot. PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Putin zawsze może liczyć na ich niebotyczne sumy? Rosyjscy oligarchowie, którzy trzęsą Kremlem

Po nieuprawnionym ataku Władimira Putina na Ukrainę dotkliwe sankcje nałożono nie tylko na samego prezydenta Rosji, ale i rosyjskich oligarchów, którzy od lat zapewniają mu władzę na Kremlu.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Lider AgroUnii szokuje słowami nt. śmierci Andrzeja Leppera i miażdży działania PiS [TYLKO U NAS]

  • Ruda Śląska: Pijana matka zaatakowała 12-letniego syna. Zrozpaczony chłopiec uciekł i zawiadomił policję

  • 500 plus dla małżeństw z długoletnim stażem? Do Sejmu trafiła obywatelska petycja

Źródło: onet.pl/RadioZET.pl

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

Pixabay.com svklimkin

Wiadomości

USA: Skandaliczna praca domowa dla 8-latki. Rodzice bez chwili wahania wezwali policję

Czytaj więcej >
AndrzejRembowski/Pixabay

Wiadomości

Rybnik: 51-latek gwałcił i nagrywał kobiety. Wśród ofiar jest 16-latka

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz

Czytaj więcej >
Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Wiadomości

Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Czytaj więcej >

Wiadomości

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, ujawniono, po co Putinowi mobilizacja. Jest tylko jeden cel

Czytaj więcej >