Goniec.pl
Putin robi czystki

KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Czystki w rosyjskiej armii. Moskwa demonstracyjnie karze dowódców za klęski w Ukrainie

17 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wywiad wojskowy Ukrainy twierdzi, że władze na Kremlu demonstracyjnie karzą dowódców rosyjskich sił okupacyjnych za klęski ponoszone przez ich armię w Ukrainie. W ten sposób najwyżej postawione osoby chcą zmyć z siebie przyszłą odpowiedzialność "polityczną i kryminalną".

Zaskakujące doniesienia ukraińskiego wywiadu, które wskazują, że Kreml coraz bardziej zdaje sobie sprawę z nieuknionej klęski. Na szczytach władz zapanowała panika i strach przed konsekwencjami podjęcia błednych decyzji. Rozwiązaniem problemu ma być zmycie z siebie winy za nieudaną operację w Ukrainie i zrzucenie odpowiedzialności na dowódców poszczególnych jednostek.

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

Kreml szuka kozła ofiarnego

- Rosyjska – „niezwyciężona i legendarna” armia okazała się hordą morderców, szabrowników, gwałcicieli i tchórzy dowodzonych przez złoczyńców i złodziei – napisał na swoich stronach Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, twierdząc jednocześnie, że „niekompetencja rosyjskiego kierownictwa wojskowego” zadziwiła międzynarodową społeczność.

Ukraińskie służby wojskowe są zdania, że Kreml rozpoczął obarczanie winą za porażki na froncie dowódców swoich jednostek, aby uniknąć w przyszłości odpowiedzialności politycznej i kryminalnej. Kijów widzi w tym nawiązania do "najlepszych" tradycji z czasów Stalina.

Czystki w szeregach dowódców

Rewelacje Ukraińców nie są zupełnie bezpodstawne i mają pokrycie w faktach. Jak wyliczono, usunięty ze swojego stanowiska i aresztowany miał już zostać dowódca Floty Czarnomorskiej wiceadmirał Igor Osipow. Śledztwo toczy się także ws. jego pierwszego wiceadmirała Serhija Pinczukowa. Oboje płacą głową za zatonięcie krążownika "Moskwa".

Z kolei „bezprecedensowe straty personelu, broni i sprzętu wojskowego” stały się przyczyną pozbycia się Vladislava Jershova, który dowodził 6. Armią Federacji Rosyjskiej, oraz dowódcy 1. armii pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego, generała Serhija Kisela.

Kreml nie był też zadowolony z wykonania powierzonych zadań generałowi dywizji Arkademu Marzoevovi, który stacjonował na Krymie i pułkownikowi Michaiłowi Ponomariewowi.

- Te demonstracyjne kary przyczyniają się jedynie do wzrostu nieufności wśród okupantów wobec ich dowódców. Przywódcy wojskowi kraju agresora nadal imponują światu swoją niekompetencją i pragnieniem samozniszczenia – twierdzi tymczasem ukraiński wywiad.

YURI KOCHETKOV/AFP/East News, Screen Twitter/Bielsat

Biełsat: siedem prób podpaleń komend wojskowych. Rosjanie boją się mobilizacji?

CZYTAJ DALEJ

Putin przejmuje inicjatywę

O tym, że Władimir Putin nie jest zadowolony z efektów pracy podlegających jemu wojskowych świadczyć może nie tylko fakt masowych czystek, ale też informacje zachodnich informatorów, którzy donoszą, że prezydent Rosji sam zaczął mieszać się w dowodzenie nieiwelkimi oddziałami.

To jednak wcale może nie przynieść efektów, bo do tej pory rosyjski przywódca nie wykazał się zmysłem taktycznym. Jego dotychczasowe decyzje krytykują głośno zagraniczni eksperci, którzy mówią o kardynalnych błędach i historycznych pomyłkach.

Mimo tego, Putin dąży po omacku do osiągnięcia pierwszego wielkiego zwycięstwa, które zmazałoby plamę na jego honorze. W tym celu najprawdopodobniej planuje ponowne uderzenie na Kijów, którego zajęcie stało się głównym celem inwazji na Ukrainę.

Fot. PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Putin zawsze może liczyć na ich niebotyczne sumy? Rosyjscy oligarchowie, którzy trzęsą Kremlem

Po nieuprawnionym ataku Władimira Putina na Ukrainę dotkliwe sankcje nałożono nie tylko na samego prezydenta Rosji, ale i rosyjskich oligarchów, którzy od lat zapewniają mu władzę na Kremlu.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVP Info, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Strzały na ulicach Wałbrzycha. Agresorzy biegali w centrum z tasakiem i atrapą broni

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pacjentka zmarła przez pomyłkę farmaceutki. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >