Goniec.pl > Wiadomości > Czy czeka nas kolejna fala pandemii? Niepokojąca prognoza
Natalia Janus
Natalia Janus 30.05.2022 17:06

Czy czeka nas kolejna fala pandemii? Niepokojąca prognoza

covid-19-g6286a6a53 1280
fot. Pixabay/ fernandozhiminaicela

Zniesienie restrykcji covidowych i ograniczenie raportowania nowych zakażeń i zgonów przez resort zdrowia dało nam poczucie, że koronawirus wreszcie odpuścił. Jednak zdaniem ekspertów możliwy jest czarny scenariusz, w którym kolejna fala pandemii powróci do nas już tej jesieni.

Epidemia po polsku

W Polsce nie ma obowiązku noszenia maseczek ochronnych, izolowania się w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem oraz odbywania kwarantanny z powodu podróży lub bliskiego kontaktu z chorym na COVID-19.

Znacząco ograniczono też możliwość testowania się, a Ministerstwo Zdrowia nie raportuje już codziennie nowych zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa. Tymczasem w wielu krajach Azji i Europy koronawirus powoduje rekordy zakażeń, a eksperci obawiają się, że szósta fala wkrótce dotrze i do nas.

Jesienią kolejna fala pandemii?

- Myślę, że na jesieni będziemy mieli kolejną falę pandemii COVID-19 - stwierdził w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski prof. Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej. - Wrócimy do tego, co było w poprzednich latach. Zwłaszcza że w Polsce mamy dwa czynniki, które spowodują, że możemy się tego spodziewać - dodał.

Zdaniem profesora pierwszym problemem jest bardzo niski procent zaszczepionych Polaków - tylko ok. 50 proc. Drugi czynnik to według niego bardzo duża liczba niezaszczepionych uchodźców.

- Ta liczba jest wystarczająca do tego, żeby znowu zapełnić szpitale, żebyśmy stanęli przed groźbą lockdownu - ocenił prof. Drąg. 

"Koronawirus jest nieobliczalny"

Podobnego zdania jest wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. - Jestem przekonana, że jesienią koronawirus znowu uderzy. W jakiej postaci, wariancie - tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo koronawirus jest nieobliczalny - powiedziała.

Nawiązując do spadku liczby zakażeń w Polsce, stwierdziła, że trudno dokładnie określić, na jakim etapie epidemii obecnie się znajdujemy ze względu na ograniczenie informacji przekazywanych opinii publicznej. 

- Aktualna wiedza na temat nowych liczby infekcji, hospitalizacji czy zgonów w kraju pochodzi z danych na podstawie ograniczonego dostępu do testowania. Obecnie cztery razy mniej osób kierowanych jest na testy w kierunku COVID-19 – podkreśliła.

Zauważyła, że na zachodzie Europy liczby zakażeń są znacznie wyższe właśnie ze względu na większy dostęp pacjentów do testowania. - Z doniesień naukowych wynika, że pojawiają się tzw. rekombinanty, czyli hybrydy dwóch wariantów koronawirusa. Cały czas pojawiają się też nowe podlinie Omikronu – przekazała wirusolog, zwracając uwagę na niepokojące doniesienia z Szanghaju, gdzie z powodu kolejnej fali koronawirusa wprowadzono lockdown.

Przypomniała też, że np. we Włoszech i Austrii przedłużony został obowiązek noszenia maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej (m.in. w sklepach, środkach komunikacji).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, PAP, goniec.pl