Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Co zrobić, żeby dostać 800 plus na dziecko? Minister wyjaśnia zasady wypłaty świadczeń
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 31.05.2023 11:56

Co zrobić, żeby dostać 800 plus na dziecko? Minister wyjaśnia zasady wypłaty świadczeń

None
goniec.pl

1 czerwca startuje nowy okres świadczeniowy dla 500 plus. - Jeszcze 500 plus, bo za chwilę nowa jego odsłona. Od 1 stycznia 2024 będzie to świadczenie 800 plus – zaznaczyła minister rodziny Marlena Maląg. Polityk wytłumaczyła zasady składania wniosków, w celu otrzymania nowego świadczenia.

 

Nadchodzą zmiany w świadczeniach dla rodziców. W drodze 800+

Rodzice 800 plus otrzymywać będą od 2024 roku. Platforma Obywatelska dążyła do tego, by popularne świadczenie podwyższyć już 1 czerwca 2023, na Dzień Dziecka. Nie udało się tego jednak dokonać.

Tego dnia startuje natomiast nowy okres świadczeniowy. Osoby zainteresowane dalszym otrzymywaniem 500 plus (od 2024 r. to będzie 800 zł) , muszą złożyć wniosek o przyznanie go na kolejny rok. Dotychczas zrobiło to już około 6 mln rodziców. 

Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie związane z nadchodzącymi zmianami. Czy składanie wymaganych dokumentów w celu uzyskania 800 plus będzie również konieczne przed początkiem 2024 roku?

Nagranie z komunii hitem internetu. Ksiądz nie mógł powstrzymać śmiechu

Marlena Maląg wyjaśnia zasady nowych świadczeń

Realia życia w naszym kraju w ostatnich latach nie należą do najprzyjemniejszych. - Inflacja to wróg publiczny numer jeden. Ona niszczy gospodarkę i oszczędności, a to, co już „zjadła”, tego już nie odda. Zapomnieliśmy, że inflacja mierzona jest rok do roku, a przecież ceny rosły już w 2020 roku. Gdybyśmy skumulowali te wzrosty, to łączna inflacja wyniosłaby dziś więcej niż 30 procent. Po wyborach w 2024 roku skumulowana inflacja może wynieść nawet 50 procent. Nasza inflacja to przypudrowany, zamrożony wskaźnik – tłumaczył dr Sławomir Dudek, szef Instytutu Finansów Publicznych, w podcaście „Biznes. Między wierszami".

Nadchodząca podwyżka z 500 plus do 800 plus stanowić ma rekompensatę za ogromny wzrost cen widoczny w ciągu ostatnich lat w Polsce. Minister Marlena Maląg poinformowała, że nowy okres świadczeniowy w programie 500 plus będzie trwał do 31 marca 2024 r. 

- Wniosków zostało już złożonych na ponad 6 mln dzieci. ZUS ma 3 miesiące na rozpatrzenie wniosków, ale świadczenia zostały już przyznane. Automatyzacja i upraszczanie procesów przyznawania świadczeń pokazuje, w jakim kierunku powinno iść państwo – zaznaczyła szefowa MRiPS. 

Minister została zapytana o to, czy podwyższenie świadczenia będzie wiązało się z np. ponownym składaniem wniosków. Polityk oznajmiła, że kryteria w programie pozostaną niezmienne. - Zasady tego świadczenia pozostaną takie same jak przy świadczeniu 500 plus. Świadczenie jest powszechne dla dzieci do 18. roku życia – tłumaczyła.

800 plus dla polskich rodzin. Projekt ustawy trafi do wykazu prac rządu

Szefowa MRiPS poinformowała, że projekt ustawy w sprawie 800 plus przekazano do wpisania do wykazu prac rządu. - Za chwilę rozpoczniemy szerokie konsultacje, żeby społeczeństwu pokazać, jak ten projekt będzie wyglądał – oznajmiła Marlena Maląg. 

Jak wyjaśniła, składanie dodatkowych wniosków nie będzie wymagane. - Po stronie ZUS leży skonstruowanie i zmienienie programu, co jest wielkim wyzwaniem, by nie było dodatkowych czynności dla rodziców, którzy już złożyli wnioski na nowy okres świadczeniowy. To będą prace techniczne, których nie odczują obywatele – zagwarantowała.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl