Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły

16 Marca 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała dobre wieści dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Osiągnięto wstępne porozumienie z protestującymi w Sejmie, w wyniku czego 1 stycznia 2024 roku zostanie wprowadzone nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. 

Przełom w negocjacjach z protestującymi w Sejmie

Dziś (16.03) wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik spotkał się z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami, którzy protestują od 6 marca w Sejmie. Była to druga tura rozmów, bowiem po pierwszej strony nie doszły do porozumienia. - Trzy godziny intensywnych rozmów i oto jesteśmy w punkcie, gdzie mogę z nieskrywaną radością zaprezentować efekt tego naszego dialogu - zapowiedział Wdówik.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że 1 stycznia 2024 roku zostanie wprowadzone nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. - Podczas dzisiejszych rozmów pokazaliśmy nowe świadczenie dedykowane dla osoby niepełnosprawnej, rozmawialiśmy też o tym, aby do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunowie osób niepełnosprawnych mogli dorabiać - tłumaczyła szefowa resortu, tłumacząc, że przygotowany jest projekt ustawy, którego założenia zostały omówione podczas spotkania. - Rozmawialiśmy również o ustawia o asystencji - dodała.

Joanna Czechowska i Sebastian Wątroba

Z Sebastianem Wątrobą stworzyła uwielbiany duet w "W11". Niebywałe, co dzisiaj robi

CZYTAJ DALEJ

Świadczenie wspierające będzie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami

Jak przekazali przedstawiciele resortu, osiągnięto wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów tworzących model wspierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna. Pierwszy element to świadczenie wspierające, które jest skierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. - Nieobwarowane jakimikolwiek dodatkowymi uzależnieniami w rodzaju dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopnień niepełnosprawności, aktywność zawodowa - wyjaśnił wiceminister. Będzie miało ono trzy poziomu - pierwszy równy dwukrotności renty socjalnej, drugi - równy rencie socjalnej, poziom trzeci - równy 50% renty socjalnej.

- Przy czym, żeby o to świadczenie móc wystąpić trzeba najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia. To czynność, która będzie przeprowadzana przez Wojewódzkie Zespoły Orzecznicze. Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć wartość punktową, możliwie zobiektywizowaną, w skali od 1 do 100 - dodał Paweł Wdówik.

Protestujący domagają się podwyższenia renty socjalnej

Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi 6 marca wznowili protest, który został zapoczątkowany w Sejmie wiosną 2018 roku. Domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 roku wzrosła do 1588,44 zł brutto. 

Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej. Posłowie Koalicji Obywatelskiej poinformowali w poniedziałek (13.03), że ich klub parlamentarny przejmuje obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej i zgłasza jako swój.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .

Źródło: Konferencja Marleny Maląg z dn. 16.03.2023

Nastolatka wyszła z domu i ślad po niej zaginął. Zrozpaczona rodzina prosi o pomoc

Nastolatka wyszła z domu i ślad po niej zaginął. Zrozpaczona rodzina prosi o pomoc

CZYTAJ DALEJ
Biedronka oszalała, kolejna promocja i kolejne pieniądze za darmo

Biedronka ogłosiła prawdziwy hit. Tego jeszcze nie było, dostaniesz pieniądze i produkty zupełnie za darmo

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

"Lex Tusk" przegłosowana. Uchwycono reakcję Donalda Tuska
Czytaj więcej >

Polityka

Donald Tusk chciał przyjęcia "lex Tusk"? Adam Bielan ujawnia
Czytaj więcej >

Wiadomości

"Lex Tusk" przyjęta przez większość sejmową
Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski żali się na wysokość emerytury. Podał kwotę
Czytaj więcej >

Polityka

Niebywałe słowa posłanki PiS z sejmowej mównicy. Burza w komentarzach
Czytaj więcej >

Wiadomości

PiS chce usunąć Donalda Tuska z polityki. W piątek kluczowe głosowanie
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]