Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała dobre wieści dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Osiągnięto wstępne porozumienie z protestującymi w Sejmie, w wyniku czego 1 stycznia 2024 roku zostanie wprowadzone nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami.
Przełom w negocjacjach z protestującymi w Sejmie
Dziś (16.03) wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik spotkał się z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami, którzy protestują od 6 marca w Sejmie. Była to druga tura rozmów, bowiem po pierwszej strony nie doszły do porozumienia. - Trzy godziny intensywnych rozmów i oto jesteśmy w punkcie, gdzie mogę z nieskrywaną radością zaprezentować efekt tego naszego dialogu - zapowiedział Wdówik.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że 1 stycznia 2024 roku zostanie wprowadzone nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. - Podczas dzisiejszych rozmów pokazaliśmy nowe świadczenie dedykowane dla osoby niepełnosprawnej, rozmawialiśmy też o tym, aby do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunowie osób niepełnosprawnych mogli dorabiać - tłumaczyła szefowa resortu, tłumacząc, że przygotowany jest projekt ustawy, którego założenia zostały omówione podczas spotkania. - Rozmawialiśmy również o ustawia o asystencji - dodała.
Z Sebastianem Wątrobą stworzyła uwielbiany duet w "W11". Niebywałe, co dzisiaj robi
CZYTAJ DALEJŚwiadczenie wspierające będzie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami
Jak przekazali przedstawiciele resortu, osiągnięto wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów tworzących model wspierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna. Pierwszy element to świadczenie wspierające, które jest skierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. - Nieobwarowane jakimikolwiek dodatkowymi uzależnieniami w rodzaju dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopnień niepełnosprawności, aktywność zawodowa - wyjaśnił wiceminister. Będzie miało ono trzy poziomu - pierwszy równy dwukrotności renty socjalnej, drugi - równy rencie socjalnej, poziom trzeci - równy 50% renty socjalnej.
- Przy czym, żeby o to świadczenie móc wystąpić trzeba najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia. To czynność, która będzie przeprowadzana przez Wojewódzkie Zespoły Orzecznicze. Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć wartość punktową, możliwie zobiektywizowaną, w skali od 1 do 100 - dodał Paweł Wdówik.
Protestujący domagają się podwyższenia renty socjalnej
Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi 6 marca wznowili protest, który został zapoczątkowany w Sejmie wiosną 2018 roku. Domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 roku wzrosła do 1588,44 zł brutto.
Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej. Posłowie Koalicji Obywatelskiej poinformowali w poniedziałek (13.03), że ich klub parlamentarny przejmuje obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej i zgłasza jako swój.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .
Źródło: Konferencja Marleny Maląg z dn. 16.03.2023
Nastolatka wyszła z domu i ślad po niej zaginął. Zrozpaczona rodzina prosi o pomoc
CZYTAJ DALEJBiedronka ogłosiła prawdziwy hit. Tego jeszcze nie było, dostaniesz pieniądze i produkty zupełnie za darmo
CZYTAJ DALEJ