Goniec.pl > Wiadomości > Co z komisją śledczą ws. Pegasusa? Rzecznik rządu zabrał głos
Maria Hędrzak
Maria Hędrzak 29.12.2021 22:07

Co z komisją śledczą ws. Pegasusa? Rzecznik rządu zabrał głos

Mateusz Morawiecki
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Od kilku dni polskie media żyją głośną aferą, w której centrum znalazł się Krzysztof Brejza. Senator Koalicji Obywatelskiej, ale także adwokat Roman Giertych oraz prokurator Ewa Wrzosek mieli być bowiem inwigilowani z pomocą systemu Pegasus. Po wtorkowej zapowiedzi Donalda Tuska, dotyczącej chęci powołania sejmowej komisji śledczej, do sprawy odniósł się rzecznik rządu Piotr Mueller.

Nie milkną echa kontrowersyjnej afery, która wybuchła po ujawnieniu, że w 2019 roku, gdy senator Krzysztof Brejza był szefem kampanii wyborczej KO, na jego telefon miano włamywać się z pomocą systemu Pegasus. Program pierwotnie służyć miał do walki z terroryzmem. Opozycja oskarża jednak władze z ramienia Prawa i Sprawiedliwości o użycie go, aby zwyciężyć w ówczesnych wyborach.

Tusk chce komisji

Na wtorkowej konferencji prasowej szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk ogłosił więc, że jego ugrupowanie będzie wnioskowało o powołanie komisji śledczej w sprawie. Zapowiedział również, że nadzwyczajna komisja powstanie w Senacie, gdzie opozycja ma większość.

Dzień później, podczas rozmowy z dziennikarzami, do pomysłu Tuska odniósł się bliski współpracownik Mateusza Morawieckiego. Jego wypowiedź może wskazywać, że PiS nie kwapi się do podjęcia sugerowanych przez byłego premiera działań. Polityk podtrzymał również linię narracyjną partii w kontrowersyjnej sprawie.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Co na to władze?

- Wszystkie informacje dotyczące działań służb objęte są stosownymi klauzulami. Szczegóły - te, które nie są nimi objęte - przedstawia na bieżąco minister-koordynator służb specjalnych oraz rzecznik służb specjalnych. Ja nie posiadam szczegółowych informacji w tym zakresie, natomiast nie widzę powodów, aby w tej chwili miała powstawać jakaś specjalna komisja - powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller, wskazując jednocześnie, co jego zdaniem powinni zrobić ci, którzy podejrzewają, że mogli być inwigilowani.

- Każdy, kto może, składa zawiadomienie do prokuratury, jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości nielegalnego działania. Przypomnę, że w ramach obecnego polskiego porządku prawnego, ale również porządku prawnego innych krajów Unii Europejskiej, możliwe jest podejmowanie działań operacyjnych za odpowiednimi zgodami i tylko w takich wypadkach - podkreślił polityk.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: TVN24

Tagi: Donald Tusk