Radio Maryja grupa policjantów Żródło: East News Jakub Kaminski (zdjęcie ilustracyjne)

Co najmniej kilkudziesięciu policjantów pod Radiem Maryja. Wyszli na przeciw manifestacji

2 Maj 2021 Mateusz SidorekMateusz Sidorek

Pod siedzibą Radia Maryja doszło dzisiaj tj. 2 maja do manifestacji. Przeciwnicy działalności ojca Tadeusza Rydzyka wyszli na ulicę z transparentami i zabrali głos. Na miejscu pojawiło się co najmniej kilkudziesięciu policjantów, którzy dbali o bezpieczeństwo i przestrzeganie restrykcji sanitarnych. Nie takiego prezentu spodziewał się dyrektor rozgłośni, który 3 maja obchodzi urodziny.

„Chryja pod Radiem Maryja” – pod takim hasłem przebiegała manifestacja pod siedzibą rozgłośni ojca Tadeusza Rydzyka. Redemptorysta, który 3 maja kończy 75 lat, otrzymał prezent od swoich przeciwników dzień wcześniej. Akcja organizowana przez osoby, które krytykują działalność zakonnika, odbyła się również w ubiegłym roku.

Nikogo prawdopodobnie nie dziwi, że Radio Maryja i Toruńska Brygada Feministyczna – mówiąc delikatnie – nie utrzymują ciepłych stosunków. Podobnie jak było w poprzednich latach, to środowiska feministyczne podjęły się organizacji manifestu pod siedzibą rozgłośni.

„Chryja pod Radiem Maryja”

Tegoroczna manifestacja pod siedzibą Radia Maryja wyglądała inaczej niż w poprzednich latach. W organizacji happeningu znacznie przeszkodziły restrykcje sanitarne oraz niekorzystne warunki pogodowe. W Toruniu – podobnie jak w pozostałych regionach Polski – od rana pada deszcz i wieje wiatr.

To wpłynęło na słabą frekwencję podczas manifestacji. Jednak część uczestników postanowiła zignorować niesprzyjającą pogodę i pojawiła się pod siedzibą rozgłośni. Manifestanci mieli transparenty oraz satyryczne przebrania – w tym maski z podobizną ojca Tadeusza Rydzyka.

Trąba powietrzna nad polską miejscowością. Straty są kolosalneTrąba powietrzna nad polską miejscowością. Straty są kolosalneCzytaj dalej

Wśród uczestników można było dostrzec przebrania odwołujące się do wizerunku sędziny Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz. Obecne były także stylizacje na działaczkę ruchu pro-life Kaję Godek oraz prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Zgromadzeni prezentowali małe scenki satyryczne, które sugerowały związek dyrektora toruńskiej rozgłośni z innymi wpływowymi postaciami sceny politycznej oraz społecznej. Nie zapomniano o temacie finansowania inicjatyw Tadeusza Rydzyka, który w tym roku był wielokrotnie poruszany przez dziennikarzy.

Policja pod siedzibą Radia Maryja

Pod siedzibą Radia Maryja pojawiło się co najmniej kilkudziesięciu policjantów. Mundurowi dbali o zachowanie bezpieczeństwa oraz niełamanie restrykcji sanitarnych. Funkcjonariusze pilnowali przestrzegania limitu osób zgromadzenia.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzeczniczkę prasową toruńskiej policji podinsp. Wiolettę Dąbrowską przebieg zgromadzenia można z pewnością uznać za spokojny. Funkcjonariusze nie byli zmuszeni do wystawiania mandatów, choć część uczestników wylegitymowano.

Rzeczniczka dodała, że służby jeszcze zajmą się wyjaśnieniem, czy część osób nie złamała przepisów związanych z gromadzeniem się oraz innymi restrykcjami sanitarnymi. Z pewnością jednak wydarzenie nie wywołało tak kontrowersyjnych emocji jak w poprzednich latach.

Wcześniej zdarzało się, że prokuratura otrzymywała zgłoszenia w sprawach haseł, jakie skandowali lub mieli na swoich transparentach zgromadzeni. W tym roku jednak uczestników było znaczniej mniej, a cała manifestacja trwała krócej, niż zakładano pierwotnie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł