Goniec.pl
Możesz zostać ukarany za tzw. parawaning, ekspert wyjaśnia

Wikimedia.org/Rzuwig Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Królowie parawaningu nie są bezkarni. Ekspert wyjaśnia, można dostać mandat

25 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Królowie i królowe plaży zajmujące miejsce bladym świtem mogą się nieprzyjemnie zdziwić, kiedy otrzymają srogą karę za uprawianie tzw. parawaningu. Dr Mikołaj Małecki z Instytutu Prawa Karnego wyjaśnił, że nie można zagrabiać plaż nad Bałtykiem na własność i oczekiwać, że inni plażowicze nie przekroczą wyznaczonej granicy. Mistrzowie parawaningu mogą zostać ukarani.

Umiejętności Polaków w rozkładaniu parawanów na plaży są już legendarne. Standardową praktyką jest pojawianie się nad morzem już bladym świtem i zwycięskie wbijanie kijków od parawanu.

Znaleźli zwłoki 48-latka, później policja oddała strzał do psa

Został zaatakowany, gdy jechał rowerem. 48-latek zginął w męczarniach, zagryzły go psy

CZYTAJ DALEJ

Dr Mikołaj Małecki z Instytutu Prawa Karnego i jednocześnie autor bloga "Dogmat Karnisty" wyjaśnił, że już teraz istnieje bat na niesfornych plażowiczów roszczących sobie prawo do zajmowania plaży na własność. Dla wielu będzie to szok.

Urlopowicze nie wiedzą, ale za parawaning grozi kara

Osoby, które nie mogły w spokoju korzystać z publicznej plaży, zyskały ważny argument w kłótniach z królami plaż. Dr Mikołaj Małecki wyjaśnił, że "ofensywny parawaning" nosi znamiona wybryku.

Co to znaczy? Królowie parawaningu rezerwując na wyłączność spore połacie plaży mogą zakłócić porządek publiczny, a przede wszystkim spokój innych plażowiczów. Nie są to jedynie czcze słowa.

Dr Mikołaj Małecki ocenił, że "zbyt ekspansywne rezerwowanie miejsc na plaży za pomocą parawanu" może prowadzić do otrzymania kary na podstawie art. 51 par. 1 Kodeksu wykroczeń".

Pod tym artykułem kryje się jasny przekaz. "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Chcieli już ukrócić parawaning

Koszmar walki o miejsce na plaży to realia wakacji nad Bałtykiem. - Parawany mogą zostać prawnie uregulowane, a wówczas plażowicze będą musieli stosować się do ustanowionych reguł - ocenił autor bloga "Dogmat Karnisty".

Ważne jest to, by przed rozpoczęciem urlopu sprawdzić... regulamin plaży. - Zasady postępowania na konkretnej plaży mogą być regulowane przepisami miejscowymi lub regulaminami - dotyczy to zarówno miejsc publicznych typu plaża nad Bałtykiem, jak również różnego typu plaż znajdujących się na terenach prywatnych (zamknięte kurorty) - czytamy w specjalnym poście na temat parawaningu.

Chciał zrobić przyjemność gościom weselnym, teraz pan młody liczy straty po gigantycznym pożarze

Niemcy: Potężny pożar po pokazie fajerwerków na weselu. W akcji prawie 300 strażaków

CZYTAJ DALEJ

Dr Małecki sięgnął pamięcią do próby uregulowania plażowych obyczajów przez burmistrza Darłowa. Włodarz chciał całkowicie zakazać rozstawiania parawanów na plaży. Pomysł ostatecznie upadł, a burmistrz otrzymał przydomek "Kapitan Parawan".

Gdyby zakaz parawanów wszedł w życie, to plażowicze ignorujący zakaz zajmowania plaży tylko dla siebie poprzez odgradzanie go parawanem mogliby wrócić z wakacji z mandatem. W tym przypadku urlopowicz złamałby art. 54 Kodeksu wykroczeń. Jest to obarczone karą grzywny w wysokości do 500 zł albo kara nagany.

Nawet po rozstawieniu parawanu plaża nie jest prywatna

Królowie plaż będą zrozpaczeni, gdy usłyszą, że rozstawienie parawanu nie gwarantuje im prywatności. Zasłonięcie się od innych plażowiczów to jedno, ale roszczenie sobie prawa do własności skrawka plaży to drugie.

Utrudnianie korzystania z plaży, czyli wygradzanie przestrzeni w czasie, gdy inni nie mają miejsca na rozłożenie ręcznika, może zakończyć się wejściem innych osób na teren "prywatnej plaży" królów parawaningu. Osoby oburzone tym zachowaniem są na przegranej pozycji.

- Plażowicz, któremu brakuje miejsca, nie naruszy reguł postępowania obowiązujących w nadmorskiej społeczności, gdy zmniejszy teren zarezerwowany przez kogoś, kto z niego nie korzysta. Nie narazi się na odpowiedzialność karną, gdy skorzysta z miejsca publicznego, odgrodzonego ofensywnie przez inną osobę - wyjaśnił autor bloga "Dogmat Karnisty".

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Zbigniew Ziobro zwrócił się do Donalda Tuska. Niewiarygodne, co zarzucił byłemu premierowi

  • Wielkopolskie. Trwają poszukiwania 15-letniej Mariki Stróżyk. Dziewczyna wyszła z domu i ślad po niej zaginął

  • IMGW wydał pilne ostrzeżenia, jest niebezpiecznie. Alerty dotyczą całej Polski

Źródło: o2.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >