Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Cena za to warzywo rośnie w zawrotnym tempie. Jego zakup to już luksus
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 19.04.2024 20:04

Cena za to warzywo rośnie w zawrotnym tempie. Jego zakup to już luksus

sklep
Fot. Unsplash.com/Atoms

W ”pojedynku” o miano najszybciej drożejącego warzywa pojawił się nowy konkurent. Dane rynku hurtowego w Broniszach pod Warszawą ujawniają, że cena za seler rośnie najszybciej w porównaniu do innych warzyw. Zaledwie tydzień temu trzeba było na niego wydać od 3,75 do 5 zł za kilogram, teraz o takiej cenie można pomarzyć.

Warzywna drożyna. Kolejny produkt drożeje z zastraszającym tempie

Przez długi czas liderem w kwestii wzrostów cen była pietruszka. Koszt jej zakupu rósł niemalże z dnia na dzień, napawając przerażeniem co poniektórych jej wielbicieli. Jak się okazuje, kolejne warzywo idzie w jej ślady. W ostatnich dniach seler uzyskał tytuł nowego lidera drożyzny, którego cena rośnie najszybciej.

Ważne informacje dla posiadaczy kart "Moja Biedronka". W tej sytuacji lepiej ją zablokuj

Cena selera rośnie z dnia na dzień

Seler wciąż jest tańszy od pietruszki, jednak jego cena rośnie w błyskawicznym tempie. Jak wynika z danych rynku hurtowego w podwarszawskich Broniszach, w czwartek (18 kwietnia) warzywo to kosztowało od 4 do 5,5 zł za kg. Dla porównania w tym samym czasie za pietruszkę trzeba było zapłacić od 7,5 do 10 zł za kg. Zaledwie tydzień wcześniej cena selera oscylowała wokół 3,75–5 zł za kg.

ZOBACZ TAKŻE: Nagły zwrot w pogodzie. Burze i przymrozki to nie wszystko, co czeka Polaków

Co wpływa na rosnącą cenę selera?

Z czego wynika błyskawiczny wzrost cen selera i pietruszki? Portal sadyogrody.pl zauważa, że oba są towarem, który nie ma alternatywnego źródła z importu, tj. nie są sprowadzane z zagranicy. W związku z niewielką ilością zapasów maleje podaż na te warzywa.

Ze względu na wczesne listopadowe ataki zimy wiele z tych warzyw zostało na polach, tzn. rolnicy jeszcze ich nie zebrali. Nie wiadomo, czy te warzywa się w ogóle nadają do sprzedaży i będzie to oczywiście miało wpływ na ceny – podkreślił w rozmowie z “Business Insider” Maciej Kmera, ekspert Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze.

Jak wynika z danych Eurostatu, Polska jest liderem upraw selera na terenie Unii Europejskiej. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Holandia, a tuż za nią plasują się Niemcy. Najdroższymi warzywami w Polsce niezmiennie pozostają bób (60 zł za kg), oraz fasolka szparagowa (ok. 55 zł za kg).

 

Źródło: o2.pl, businessinsider.com.pl