Goniec.pl
Dawniej Putin wskazywał, że brak demokratycznego rządu nie usprawiedliwia zbrojnej interwencji

AFP/East News

Były ambasador RP: "Jeśli Rosja wygra, znajdziemy się w bezpośrednim zagrożeniu"

12 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Były ambasador RP Jerzy Marek Nowakowski w rozmowie z Wirtualną Polską stwierdził, że jeśli Rosja odniesie sukces w Ukrainie, "znajdziemy się w bezpośrednim zagrożeniu". Nie ma wątpliwości, że bitwa o Donbas będzie miała ogromne znaczenie dla całej Europy.

Były ambasador RP w Łotwie i Armenii jest przekonany, że Rosja jest bardzo zmotywowana do wygrania bitwy o Donbas. - Putin będzie chciał ogłosić 9 maja, czyli w Dzień Zwycięstwa, że Donbas został zdobyty - mówił ekspert.

Putin Władimir

Rosja przygotuje kolejną prowokację? "Oskarżą Ukrainę o atak na sąsiednie państwo"

CZYTAJ DALEJ

Wojna w Ukrainie. Jeśli Putin zdobędzie Donbas, "znajdziemy się w bezpośrednim zagrożeniu"

Zdaniem Jerzego Marka Nowakowskiego sceny, do których wkrótce dojdzie w Donbasie, mają przypominać realia II wojny światowej. - Dojdzie do pełnowymiarowej bitwy pancernej na mniej zurbanizowanym terenie. Rosjanie mają nadzieję, że uda im się zamknąć Ukrainę w tak zwanym kotle - przekonywał w rozmowie z Wirtualną Polską.

Główny doradca premiera Jerzego Buzka do spraw międzynarodowych uważa, że Rosjanie chcą zmienić władze w Ukrainie - dążą więc do ustanowienia podporządkowanego Rosji rządu. - Dlatego to bitwa o wszystko - ocenił Jerzy Marek Nowakowski.

Specjalista zastrzegł, że Ukraina nie może pozwolić sobie na porażkę. - Jeśli Rosji uda się zdobyć Donbas, to po Ukrainie następna może być Mołdawia - przestrzegł dyplomata, dodając, że następnymi celami mogą być: Polska, kraje bałtyckie, Rumunia i Słowacja.

Jerzy Marek Nowakowski podkreślił, że stwierdzenie, jakoby Ukraina "biła się za nas", nie jest tylko figurą retoryczną. - Rosjanie chcą doprowadzić do neutralizacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli Rosja odniesie sukces w Ukrainie, będzie szła dalej. Znajdziemy się wtedy w bezpośrednim zagrożeniu - ostrzegał.

siergiej ławrow rosja ukraina wojna w ukrainie

Ławrow ostrzega rosyjskich dyplomatów. Insynuuje "ataki terrorystyczne"

CZYTAJ DALEJ

Bitwa o Donbas otworzy negocjacje pomiędzy Ukrainą a Rosją? "Wynik zdecyduje o rezultacie"

Zdaniem doradcy premiera Jerzego Buzka bitwa o Donbas rozpocznie negocjacje pomiędzy Ukrainą a Rosją, a jej wynik zdecyduje o rezultacie rozmów. Ekspert ocenia, że jeżeli Ukraina odniesie zwycięstwo, Rosja "nie będzie miała zdolności, by uderzyć w kolejne regiony". - Zwycięstwo ukraińskie zmusi Rosjan do rozejmu - dodał dyplomata.

Również minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba jest przekonany, że Ukraińców czeka długa, dramatyczna i krwawa walka. Podobnego zdania są wywiady NATO i USA. Rosja ma przygotowywać potężną ofensywę w celu zajęcia całego Donbasu. To właśnie dlatego Kreml podjął decyzję o wycofaniu wojsk z okolic Kijowa.

- Albo pomożecie nam teraz, albo będzie za późno - apelował w czwartek Dmytro Kułeba, naciskając na państwa NATO w sprawie przyspieszenia dostaw broni do Ukrainy. Do tych słów i podejścia Ukraińców do wojny odniósł się ukraiński profesor Mychajło Wynnyckyj.

- To, co nadchodzi, prawdopodobnie przerośnie wszystko, co do tej pory widzieliśmy na tej wojnie - ocenił. Generał Stanisław Koziej podkreślił z kolei, że kluczowy na tym etapie jest czas. - Jeśli Rosji uda się stosunkowo szybko, czyli w ciągu kilku dni, stworzyć silne zgrupowanie uderzeniowe na północy Donbasu, żeby wykonać okrążenie sił w rejonach Kramatorska i Słowiańska, to Rosja już na samym początku operacji osiągnęłaby dużą przewagę - stwierdził, dodając, że "Ukrainie brakuje dziś uzbrojenia ciężkiego, uderzeniowego". Im później ją dostanie, tym większe szanse na wygraną będzie miała Rosja.

Władimir Putin o zabójstwie nieprzychylnej mu dziennikarki niezależnej

Bellingcat: Putin ukarał pracowników za porażki w Ukrainie. Z FSB wyrzucono 150 funkcjonariuszy

CZYTAJ DALEJ

- Czas jest tutaj bardzo ważnym, być może decydującym czynnikiem. Od niego de facto zależą losy tej bitwy. To ogromne wyzwanie dla Zachodu, który powinien nie tylko oferować Ukrainie wszelkie uzbrojenie i amunicję, ale także zapewniać dotarcie tej pomocy do armii ukraińskiej - przyznał dowódca.

Generał Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, w rozmowie z Wirtualną Polską zaznaczył, że "ten etap wojny może przesądzić nie tylko o przyszłości Ukrainy, ale i Europy".

- Jeśli wojna na etapie walk w Donbasie byłaby dla Ukrainy przegrana, to sytuacja mogłaby się przerodzić w działania okupacyjne. Wówczas nie tylko w Ukrainie, ale i w Europie przeważałby strach, że Rosja jest nie do pokonania. Jeśli zaś Rosja w Donbasie zostanie pokonana, dojdzie do uspokojenia nastrojów wśród obywateli Zachodu - ocenił.

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Bellingcat: Putin ukarał pracowników za porażki w Ukrainie. Z FSB wyrzucono 150 funkcjonariuszy

  • Jedna pensja miesięczna może nie wystarczyć. Ceny na Wielkanoc 2022 u Magdy Gessler przyprawiają o zawrót głowy

  • Szwecja otwiera sobie drogę do NATO. Złowróżbny komentarz rzecznika Kremla

Źródło: Wirtualna Polska

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >