Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Burze z gradem i gwałtowne ulewy nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 04.06.2022 08:28

Burze z gradem i gwałtowne ulewy nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia

pogoda
EAST NEWS, IMGW

Przed nami sobota z dynamiczną pogodą. Mieszkańcy południowo-zachodniej Polski muszą przygotować się na gwałtowne burze i silne opady deszczu. W niektórych miejscach możliwe, że spadnie także grad. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty 1. stopnia.

Niespokojna aura daje się we znaki mieszkańcom naszego kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej co chwilę ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami, które towarzyszą wzrostowi temperatur w ostatnich dniach.

Patrząc na słupki rtęci, miłośnicy lata mogą być usatysfakcjonowani tym, co czeka nas w nadchodzącym czasie. Pogoda nie będzie jednak sprzyjać rekreacji na świeżym powietrzu, bo w wielu regionach trzeba przygotować się na nadejście dynamicznych zjawisk atmosferycznych.

Alerty 1. stopnia przed burzami z gradem

Początek weekendu nie zapowiada się optymistycznie zwłaszcza dla tych, którzy zamieszkują południową Polskę. Tam spodziewane są burze i silne opady deszczu.

Wpływ płytkiego niżu z układem frontów atmosferycznych, przemieszczającego się nad terytorium naszego kraju, szczególnie da się we znaki takim województwom, jak dolnośląskie, opolskie i śląskie. Dla ich mieszkańców IMGW wydał ostrzeżenia 1. stopnia.

Alerty dotyczą gwałtownych burz z gradem i ulew. Synoptycy prognozują, że miejscami spaść może nawet 20-25 mm deszczu.

- Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 65 km/h. Możliwy jest również grad - zapowiada IMGW.

Prognoza pogody na sobotę

Strefa opadów i burz przemieszczała się będzie od południowego zachodu do centrum i dalej na wschód, gdzie również, jak ostrzega IMGW, mogą zdarzyć się niebezpieczne zjawiska pogodowe. Silny wiatr może porwać rzeczy z balkonów i połamać gałęzie i drzewa, które mogą uszkodzić zaparkowane lub przejeżdżające pod nimi samochody, dlatego warto zatroszczyć się o swój dobytek i go zabezpieczyć.

Na przejrzyste niebo można liczyć jedynie na północy Polski, choć i tam od czasu do czasu może lokalnie popadać.

W ciągu dnia temperatura wyniesie w strefie opadów od 17 do 18 st. C. Najchłodniej będzie nad morzem - ok. 16 st. C., zaś najcieplej na południowym wschodzie i na zachodzie, gdzie słupki rtęci wskażą 23 st. C.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: IMGW, Goniec.pl

Tagi: Pogoda IMGW