Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zmiany w pochówkach zmarłych. Nadchodzi era cyfryzacji
Natalia Janus
Natalia Janus 03.06.2022 21:07

Zmiany w pochówkach zmarłych. Nadchodzi era cyfryzacji

cmentarz
Marek BAZAK/East News

Nadchodzą zmiany w pochówkach zmarłych. W przeciągu dwóch miesięcy do Sejmu ma trafić nowela ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Jednak poza cyfryzacją rewolucji nie będzie. Co się zmieni w 2023 roku?

Cyfryzacja procesów związanych z pochówkiem

- W ciągu dwóch miesięcy do parlamentu może trafić projekt ustawy zakładający wprowadzenie elektronicznych kart zgonu, cyfryzację ksiąg cmentarnych i powstanie rejestru grobów i miejsc spoczynku - poinformował Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci.

Labuda przyznał, że dotychczasowe przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku wymagają doprecyzowania. Głównym celem zmian będzie dostosowanie ich do obecnej rzeczywistości prawno-organizacyjnej, a nowe przepisy miałyby wejść w życie w marcu 2023 roku.

Labuda poinformował również, że jedyną rewolucyjną zmianą będzie cyfryzacja, która umożliwi załatwianie wszystkich procesów związanych z pochówkiem online.

- Te zmiany są wprowadzone, aby zastąpić obecną, archaiczną ustawę z 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ustawę, która daleko nie przystaje do obecnej rzeczywistości i wymagań współczesności – zaznaczył przedstawiciel rządu RP.

Elektroniczna karta zgonu. Od kiedy?

Jednym z głównych założeń projektu jest wprowadzenie m.in. elektronicznej karty zgonu. Dane byłby wtedy automatycznie przekazywane do rejestrów państwowych i powiązanych instytucji. Takie rozwiązanie ulepszy procedury związane z klasyfikacją przyczyn zgonów i umożliwi dostęp do danych przez takie organy jak GIS, GUS, czy organów emerytalno-rentowych.

- Chcemy, żeby w momencie wejścia w życie ustawy sto procent zgonów było rejestrowanych elektronicznie. Wszyscy wiedzą, że jest to daleko idące uproszczenie, nie tylko dla obywateli i firm, ale też dla państwa, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, takich jak epidemia. Obecnie wciąż zbiorcze statystyki o przyczynach zgonów opracowywane są przez GUS nawet rok po czasie. Sprawą bezpieczeństwa jest to, żeby takie dane pojawiały się natychmiast – zaznaczył Labuda.

Powstanie centralna baza danych o cmentarzach

Taka cyfryzacja miejsc pamięci obejmie stworzenie centralnej bazy danych o cmentarzach i miejscach pochówków, wyszukiwarki i mapy grobów online, digitalizację ksiąg cmentarnych, czy internetową listę cmentarzy historycznych i grobów osób zasłużonych.

Ustawa ma także zdefiniować takie pojęcia jak m.in. balsamowanie, cmentarz, ekshumacja czy grób. Precyzować miejsca, w których będą mogły powstawać nowe cmentarze, domy i zakłady pogrzebowe. Zgodnie z propozycją, domy i zakłady pogrzebowe będą mogły powstać tylko na terenach zabudowy usługowej, co mają precyzować lokalne plany zagospodarowania przestrzennego.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

- Obecnie przewidywany przez nas termin wejścia w życie proponowanych przepisów to 1 marca 2023 roku - powiedział Labuda. Jednocześnie zaznaczył, że termin może ulec zmianie w wyniku dalszych prac rządowych, czy prac parlamentarnych i dodał, że jego zdaniem zmiany wejdą w życie najpóźniej w 2028 roku.

Wiadomo, że wprowadzenie elektronicznych ksiąg cmentarnych ma trwać do 2026. Do roku 2028 konieczne będzie dostosowanie instalacji krematoriów do wymogów emisyjnych. Wcześniej, bo do końca sierpnia 2023 r., firmy z branży będą miały obowiązek na złożenie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców pogrzebowych. Do tego czasu mają także zostać ogłoszone regulaminy cmentarzy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP, goniec.pl