Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Można dostać nawet 822 zł dodatku. Czasu coraz mniej, trzeba złożyć wniosek
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.03.2024 19:12

Można dostać nawet 822 zł dodatku. Czasu coraz mniej, trzeba złożyć wniosek

pieniądze
fot. materiały własne

Zgodnie z informacją Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku przedłużono regulacje, które wspierają polskie rodziny. Mowa o dodatku osłonowym. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy złożyć wniosek, którego termin mija już lada chwila. Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić.

Dodatek osłonowy. Może skorzystać wiele rodzin

Jak podkreśla resort klimatu i środowiska, celem dodatku osłonowego jest zniwelowanie kosztów energii, gazu i żywności dla mniej zamożnych gospodarstw domowych.

Zgodnie z przepisami, dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne dochody w ciągu miesiąca nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. 

Brat Daniela Obajtka: nie sądzę, że zostanie aresztowany

Dodatek osłonowy. Na takie kwoty można liczyć

Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawiono szczegółowe informacji o wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego: 

  • jednoosobowe gospodarstwo domowe może liczyć na 228,80/286 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • gospodarstwo 2-3 osobowe - 343,20/429 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 4-5 osobowe - 486,20/607,75 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe - 657,80 zł/ 822,25 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

ZOBACZ: ZUS zmienia wysokość rent i emerytur. Seniorzy muszą to wiedzieć

Co warte odnotowania, dodatek osłonowy może być wypłacany nawet w sytuacji, gdy próg dochodowy został przekroczony. Obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. 

Dodatek osłonowy. Wnioski do 30 kwietnia

Zasada złotówka za złotówkę oznacza, że dodatek osłonowy może być przyznawany po przekroczeniu kryterium dochodowego, a jego kwota będzie pomniejszana o adekwatną kwotę przekroczenia. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

ZOBACZ: Niepokojące wieści dla seniorów. Wiadomo, ile potrącą z emerytur

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatek osłonowy? Niezbędne jest złożenie wniosku w terminie do 30 kwietnia 2024 roku do gminy właściwej w miejscu zamieszkania.

Wypłata dodatków zostanie realizowana jednorazowo do 30 czerwca 2024 r. Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa - czytamy na stronie ministerstwa.