Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS zmienia wysokość rent i emerytur. Seniorzy muszą to wiedzieć
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.03.2024 17:43

ZUS zmienia wysokość rent i emerytur. Seniorzy muszą to wiedzieć

emerytka
fot. Marek BAZAK/East News

Od 1 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty zwaloryzowanych emerytur i rent. Seniorzy już od tego miesiąc będą dostawać wyższe świadczenia. Wskaźnik waloryzacji wyniósł w tym roku 12,12 proc. Jak zmienią się wypłaty? Emeryci powinni być na to przygotowani.

Waloryzacja emerytur. Seniorzy otrzymają wyższe wypłaty

W tym roku ostateczny wskaźnik waloryzacji wyniósł 112,12 proc. Prawdopodobnie po raz ostatni, jest on tak wysoki. Wszystko w związku z rekompensatą, jaką rząd postanowił przyznać emerytom i rencistom w związku z szalejącą w ostatnich kilkunastu miesiącach wysoką inflacją.

Waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana z urzędu - nie trzeba składać wniosku. Podwyżki obejmą także dodatki do wielu świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych. Kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej wzrośnie z 1588,44 zł do 1780,96 zł.

Dodatkowo marcowa waloryzacja sprawi, że wzrośnie m.in. wysokość najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 1335,72 zł,  a także wysokość kwoty granicznej, której po przekroczeniu ZUS odbiera prawo do świadczenia uzupełniającego. Zwiększy się ona po waloryzacji do 2419,33 zł,

Podkarpacie. Tragiczny finał poszukiwań 42-latka

Ważne zmiany dla emerytów. ZUS informuje

Seniorzy mogą bardzo łatwo samodzielnie obliczyć wysokość swojej zwaloryzowanej emerytury. Wystarczy kwotę brutto otrzymywanego świadczenia pomnożyć przez 112,12 proc.

ZOBACZ: Niepokojące wieści dla seniorów. Wiadomo, ile potrącą z emerytur

Dodatkowo warto podkreślić, że już od 1 marca emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, mogą dorobić do swojego świadczenia do kwoty 5278,30 zł bez żadnych konsekwencji. Wypłata świadczenia zostanie zawieszona jeśli dodatkowe przychody przekroczą kwotę 9802,50 zł. 

Waloryzacja emerytur i rent ruszyła od marca

Wszyscy seniorzy, którzy prawo do wypłaty świadczenia z ZUS mieli na 29 lutego decyzję o nowej wysokości swojej emerytury lub renty otrzymają dopiero w kwietniu. ZUS poza decyzją o waloryzacji wyśle także decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki.

Wszyscy zniecierpliwieni, którzy chcą wcześniej poznać informację o wysokości waloryzacji, mogą  sprawdzić swoje konto w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.