Goniec.pl
Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Bloomberg: Charków, Odessa i Chersoń celem ataku rosyjskich wojsk?

21 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Agencja Bloomberg, powołując się na dane wywiadowcze, poinformowała, że Stany Zjednoczone ostrzegają sojuszników o nowych celach rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Celem wojsk Władimira Putina mają być oprócz Kijowa także Charków, Odessa i Chersoń. Na razie nie wiadomo, jaki charakter miałby mieć potencjalny atak.

Konflikt rosyjsko-ukraiński cały czas eskaluje. Na wschodzie Ukrainy z dnia na dzień jest coraz mniej bezpiecznie, a OBWE informuje o kolejnych przypadkach naruszenia zawieszenia broni przez prorosyjskich separatystów.

czestochowa.policja.gov.pl

Zaginięcie Aleksandry i Oliwii Wieczorek. Ekspert z dziedziny kryminalistyki komentuje sprawę

CZYTAJ DALEJ

Sytuacja naszego sąsiada mocno niepokoi Zachód, który ostrzega przed imperialnymi zakusami Władimira Putina. Strach narasta, gdy weźmiemy pod uwagę, że wczoraj zakończyły się Igrzyska Olimpijskie, a prezydent Rosji nie musi dłużej pozostawać lojalny wobec swoich chińskich przyjaciół i może rozpocząć inwazję na szeroką skalę.

Obawy potwierdzają zresztą wywiadowcze doniesienia rządów poszczególnych państw NATO. Zaledwie wczoraj estoński wywiad przedstawił mapę najbardziej zagrożonych rosyjskim atakiem miast na Ukrainie, w niedzielę zaś nowe informacje dostarczyła agencja Bloomberg.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Atak na ukraińskie miasta coraz bardziej możliwy

Jak poinformował Bloomberg, powołując się na trójkę anonimowych rozmówców z władz krajów zachodnich, celem inwazji rosyjskiej armii ma być już nie tylko stolica, czyli Kijów, ale także Charków, Odessa i Chersoń.

O takim scenariuszu Stany Zjednoczone poinformowały już swoich sojuszników, opierając się m.in. na analizie rodzajów i ilości rosyjskich sił i uzbrojenia w pobliżu granic z Ukrainą oraz ich gotowości do ataku z kilku kierunków.

Nie określono dokładnie, jaki charakter oraz jakie cele miałyby mieć planowane ataki. - Jeden z rozmówców oświadczył, że amerykańskie oceny mówią, że ewentualna inwazja na dużą skalę może być wsparta przez atak lotniczy, a także ataki hakerskie – pisze Bloomberg.

Prezydent Ukrainy wydał specjalny dekret, 16 lutego odbędą się specjalne obchody

Wołodymyr Zełenski przekazał ważną wiadomość. "Podpisałem już odpowiedni dekret"

CZYTAJ DALEJ

Władze Rosji dementują doniesienia Zachodu

Władze Rosji konsekwentnie zaprzeczają, że w swoich planach mają atak na Ukrainę. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa oświadczyła, że doniesień o ataku na ukraińskie miasta "nie można poważnie komentować".

Wcześniej Zacharowa wyśmiewała doniesienia brytyjskich mediów, które informowały, że inwazja może rozpocząć się 16 lutego, a także krytykowała Polskę za współpracę z USA i sprowadzanie na swoje ziemie amerykańskich żołnierzy.

Faktem pozostaje jednak, że samozwańcze republiki na wschodzie Ukrainy ogłosiły mobilizację, a Rosja okłamała Zachód w sprawie wycofywania swoich wojsk do baz po zakończeniu ćwiczeń wojskowych.

Rosja wstrzyma się od ataku na Ukrainę?

Szansą na deeskalację konfliktu są rozmowy, do których dojść ma w najbliższych dniach. Dziś na forum OBWE odbędzie się specjalne posiedzenie, w którym udział wezmą przedstawiciele organizacji, Rosji oraz Ukrainy.

W środę z kolei, jeśli do tego czasu Rosja nie zaatakuje swojego sąsiada, sekretarz stanu USA Antony Blinken spotka się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, aby po raz kolejny podjąć próbę negocjacji i rozwiązania konfliktu.

/fot. PIOTR LISZKIEWICZ/East News

Niebywałe, jak wygląda grób Marka Perepeczki 16 lat po śmierci. Ciężko powstrzymać łzy

63-letni Marek Perepeczko odszedł nagle w nocy z 16 na 17 listopada 2005 roku. Przyczyną zgonu aktora był rozległy zawał serca, a niespodziewana śmierć niezapomnianego "Janosika" wstrząsnęła zarówno bliskimi artysty, jak i jego fanami oraz kolegami i koleżankami po fachu. Gwiazdor został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Wdowa po aktorze, Agnieszka Fitkau-Perepeczko, poprosiła o mowę pożegnalną aktora Stefana Friedmanna. – Agnieszka prosiła mnie, żebym powiedział coś lekkiego. To niełatwe. Niech mu ziemia lekką będzie – mówił przyjaciel nad grobem Marka Perepeczko. Wśród żałobników na pogrzebie Marka Perepeczki dostrzec można było wiele znanych twarzy. Na cmentarzu gwiazdora żegnali m.in. Teresa Lipowska, Daniel Olbrychski oraz Zbigniew Wodecki. Po latach odwiedziliśmy grób aktora na warszawskim cmentarzu, niezwykle wzruszający widok. /fot. PIOTR LISZKIEWICZ/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >