Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

IMGW znów ostrzega przed silnym wiatrem. Najtrudniejsze warunki na północy kraju

20 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Najmocniejsze podmuchy pojawią się na północy Polski, gdzie obowiązuje alert drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają, że nad morzem wiatr może wiać w porywach do 100 km/h.

Zaledwie kilka godzin temu informowaliśmy o tragicznych skutkach sobotnich wichur. Tymczasem w niedzielne popołudnie IMGW zaktualizował mapę zagrożeń, z której wynika, że w nocy znów będzie silnie wiało.

IMGW ostrzega mieszkańców północnych powiatów Polski

IMGW wydał alert drugiego stopnia przed intensywnymi podmuchami wiatru dla północnych powiatów północnej Polski. W zagrożeniu jest łącznie 16 powiatów.

Z interaktywnej mapy IMGW wynika, że ostrzeżenie drugiego stopnia będzie ważne od godz. 1:00 w nocy z niedzieli na podziałek w powiatach: Świnoujście, pow. kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin i pow. sławieńskim. W tych miejscach sytuacja powinna unormować się w poniedziałek o godz. 18:00.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Z kolei w powiatach: Słupsk, pow. słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk i pow. nowodworskim ostrzeżenie drugiego stopnia będzie obowiązywało od godz. 3:00 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wiatr powinien ustać o godz. 21:00 w poniedziałek.

Z prognoz synoptyków wynika, że w północnych powiatach Polski pojawi się silny, a miejscami nawet bardzo silny wiatr o uśrednionej prędkości od 55 do 70 km/h. W porywach może to być nawet 100 km/h.

Wiatr ma wiać z południowego zachodu i zachodu. Jednak IMGW wskazuje, że intensywnym podmuchom mogą towarzyszyć burze. Mieszkańcy powinni zadbać o zabezpieczenie cenny rzeczy.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla prawie całej Polski

IMGW wydał także alert pierwszego stopnia, który obejmuje niemal cały kraj. Interaktywna mapa przygotowana przez synoptyków wskazuje, że silnym wiatrem nie muszą przejmować się jedynie mieszkańcy woj. lubelskiego, podlaskiego oraz wschodnich powiatów woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Najwcześniej wichury pojawią się w woj. dolnośląskim, gdzie alert będzie ważny już o godz. 22:00 w niedzielę. Z kolei w woj. zachodniopomorskim ostrzeżenie zacznie być w mocy o godz. 1:00. Nieco później, bo o godz. 2:00 silny wiatr pojawi się również w woj. lubuskim. W tych trzech regionach sytuacja powinna uspokoić się o godz. 16:00 w poniedziałek.

Natomiast w woj. śląskim i woj. małopolskim wichury pojawią się między godz. 1:00 a 2:00 i ustąpią między godz. 17:00 a 18:00. W woj. wielkopolskim alert będzie w mocy w godz. 3:00-17:00, a w woj. łódzkim - w godz. 4:00-18:00. 

Na Kujawach i Pomorzu synoptycy spodziewają się intensywnych podmuchów między godz. 3:00 a godz. 18:00, a na Ziemi Świętokrzyskiej - między godz. 4:00 a godz. 18:00. Na Mazowszu i Warmii i Mazurach silny wiatr ma występować od godz. 6:00 do godz. 18:00.

We wszystkich regionach Polski objętych alertami pierwszego stopnia synoptycy prognozują podmuchy wiatru o średniej prędkości od 30 do 40 km/h. W porywach wiatr może osiągnąć 80 km/h, a lokalnie - 90 km/h.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: IMGW

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Czytaj więcej >

Wiadomości

Funkcjonariusze kontrolowali auto, gdy zajrzeli do środka, zdębieli. Od razu zatrzymali kierowcę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszedł do sklepu przebrany za kobietę. To, co zrobił później, odbiera mowę. Policjanci byli zdumieni
Czytaj więcej >

Wiadomości

38-latka zmarła w szpitalu w Głogowie. Dzień wcześniej urodziła zdrowe dziecko
Czytaj więcej >

Wiadomości

Adrian Klarenbach nagle zniknął z TVP Info. To kara za wyśmianie polityka Zjednoczonej Prawicy?
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]