Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Bliska osoba umarła w nocy? Nigdy nie rób jednej rzeczy
Irmina Jach
Irmina Jach 11.02.2024 21:08

Bliska osoba umarła w nocy? Nigdy nie rób jednej rzeczy

trumna
Pixabay/carolynabooth

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest dla rodziny dużym szokiem. Mimo że każdy z nas będzie kiedyś musiał zmierzyć się z tragedią, niewiele osób wie, co zrobić, kiedy krewny umrze w domu. Konieczne będzie dopełnienie kilku formalności. Podpowiadamy.

Co zrobić, kiedy bliska osoba umrze w nocy?

Gdy śmierć bliskiej osoby nastąpi w domu, pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest wezwanie lekarza. Najprościej zadzwonić po pogotowie ratunkowe, wybierając numer alarmowy 112. Podczas rozmowy z dyspozytorem powinniśmy poinformować go o śmierci krewnego. W załodze karetki znajdzie się wówczas lekarz, który potwierdzi zgon.

Medyk ma obowiązek wydania rodzinie karty zgonu, którą wypełnia na miejscu. Tylko posiadając ten dokument można uzyskać odpis skrócony aktu zgonu. Jeśli lekarz zapomniał go wydać, należy wybrać się do przychodni w godzinach jej otwarcia.

Sosnowiec. Czy seniorzy zginęli z ręki własnego syna?

Bliska osoba umarła w nocy. Kontakt z zakładem pogrzebowym

Po potwierdzeniu zgonu należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym. Warto wybrać miejsce, które znajduje się niedaleko miejsca zamieszkania i cieszy się dobrymi opiniami. Dzięki pomocy profesjonalistów organizacja pogrzebu nie spadnie na głowę pogrążonych w żałobie bliskich. To z pracownikami zakładu pogrzebowego rodzina ustala m.in. rodzaj pochówku, datę i miejsce. Potrzebne będą: skrócony aktu zgonu, dowód osobisty zmarłego i dowód osobisty organizatora pogrzebu.

Jak uzyskać skrócony akt zgonu? Posiadając kartę zgonu, krewni powinni wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego ze względu na miejsce śmierci, by uzyskać odpis skrócony aktu zgonu. Dokument wydawany jest od ręki i bezpłatnie. Na miejscu trzeba okazać dowód osobisty osoby zmarłej i wspomnianą kartę zgonu.

ZOBACZ TAKŻE: Sosnowiec. W mieszkaniu odkryto dwa ciała. Doszło do zbrodni?

Nie rób tego, gdy bliska osoba umarła w nocy

Po odkryciu śmierci bliskiej osoby i wezwaniu pogotowia trzeba będzie poczekać na przyjazd karetki. To czas, który warto poświęcić na pożegnanie się ze zmarłym. Pod żadnym pozorem nie można jednak przenosić ani poruszać ciała. Takie działanie może być poważnym utrudnieniem dla lekarza, który będzie stwierdzał zgon.

Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie przykrycie ciała cienkim prześcieradłem. Można także zamknąć oczy zmarłego. Zimą warto wyłączyć grzejnik i uchylić okno. 

Tagi: Pogrzeb