Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Biskup Bronakowski oznajmił jeden zakaz na święta dla wszystkich Polaków
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.04.2022 17:30

Biskup Bronakowski oznajmił jeden zakaz na święta dla wszystkich Polaków

bp bronakowski
Youtube/Radio Maryja

W niedzielę większość Polaków zasiądzie do stołów ze swoimi rodzinami, by uczcić zmartwychwstanie Chrystusa. Obok tradycyjnych potraw w wielu domach nie zabraknie również alkoholu, który chętnie spożywamy podczas uroczystych okazji. Kościół apeluje jednak, by sięgając po trunki w nadchodzących dniach koniecznie zachować umiar i trzeźwość.

Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto kościelne, które powinniśmy głęboko przeżywać zwłaszcza duchowo. Nieodłącznym elementem jej obchodzenia stały się jednak wspólne rodzinne biesiady przy stołach, podczas których spożywamy poświęcone pokarmy i inne przygotowane wcześniej dania.

Spotkania w gronie najbliższych to dobra okazja, by spędzić miło czas i odpocząć od codziennego pędu. Relaksowi sprzyja m.in. popularny na wielkanocnych stołach alkohol, którego obecność od lat budzi wiele kontrowersji.

Bp Bronakowski zabrał głos ws. alkoholu na wielkanocnym stole

Na temat spożywania alkoholu w Wielkanoc wypowiedział się ostatnio biskup pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski. Jego felieton ukazał się na antenie telewizji Trwam o. Tadeusza Rydzyka z okazji nadchodzących wielkimi krokami świąt.

Dobór eksperta nie był przypadkowy, bowiem duchowny od lat pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w strukturach Konferencji Episkopatu Polski i znany jest z działań na rzecz trzeźwości wśród Polaków.

Kapłan, w najnowszym wystąpieniu, zaznacza, że nietrzeźwość oddala ludzi od Chrystusa i zgodnie ze słowem Bożym grozi potępieniem. Jak dodaje, apostolstwo zakłada aktywność wiernych w głoszeniu ewangelii i w dawaniu dobrego świadectwa chrześcijańskiego życia.

- W odniesieniu do trzeźwości oznacza to, że apostoł powołany jest do odważnego głoszenia słowem, jak ważna jest trzeźwość w życiu człowieka. Powołany jest również do tego, aby zawsze praktykować trzeźwość poprzez umiarkowanie czy okresową lub stałą abstynencję - tłumaczy.

"Pijackie obyczaje" zakorzenione w narodzie

O ile w słowach bp Bronakowskiego nie ma żadnych odkrywczych prawd dotyczących stanowiska Kościoła co do nadużywania alkoholu, o tyle w kolejnej części felietonu padają już śmiałe tezy, w których kapłan nie gryzie się w język.

Hierarcha stwierdza, iż "w naszym narodzie mocno zakorzenione są pijackie obyczaje, pijacka mentalność". Pijaństwo zaś propagowane jest na różne sposoby w literaturze, filmach, audycjach czy poprzez wszechobecną reklamę.

W tym kontekście krytykuje mocno media, oskarżając je o brak odpowiedzialności za wychowanie najmłodszych w trzeźwości. Jak stwierdza, dobra zabawa wcale nie jest jednoznaczna ze spożywaniem trunków.

- Jak mamy pełnić apostolat tworzenia kultury trzeźwości w swoim środowisku? Przede wszystkim ukazywaniem piękna trzeźwego życia, które do swojej pełni nie potrzebuje alkoholu ani innych środków psychoaktywnych. Można się radośnie bawić i biesiadować bez alkoholu oraz piosenek biesiadnych wychwalających picie. Można i trzeba pięknie przeżywać uroczystości rodzinne, kościelne i inne, zachowując abstynencję - stwierdza.

Bp Bronakowski proponuje także odpowiedź na kulturę konsumpcjonizmu, relatywizmu moralnego, hedonizmu i doraźnej przyjemności, jaką miałoby być propagowanie piosenek, filmów, książek ukazujących trzeźwy styl życia.

Przypomina też, że życie duchowe, budowane na fundamencie trzeźwości oraz rola abstynentów w apostolstwie trzeźwości są niezwykle ważne w dzisiejszych czasach.

Co z piciem alkoholu w Wielkanoc?

Jakie jest więc stanowisko Kościoła ws. spożywania alkoholu w Wielkanoc? W dokumentach dotyczących postu nie ma na ten temat słowa. W internecie można znaleźć jedynie informacje, że wytyczne kościelne zakazują spożywania alkoholu w Wielki Piątek i Środę Popielcową.

Pewne natomiast jest, że Kościół wzywa wszystkich wiernych do zachowania umiaru nie tylko w święta, ale w każdy dzień roku. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu to jeden z siedmiu grzechów głównych, a alkoholizm należy do bardzo poważnych i śmiertelnych uzależnień.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio Maryja, Onet