Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wielkanoc 2022. Kto nie pości w Wielki Piątek?
Maria Hędrzak
Maria Hędrzak 12.04.2022 17:16

Wielkanoc 2022. Kto nie pości w Wielki Piątek?

Wielki Piątek
Piotr Molecki/East News

Wielki Piątek tradycyjnie kojarzy się katolikom z utrzymywaniem postu. Wokół kościelnego nakazu narosła jednak cała warstwa tradycji, przez co niektórzy wierni nie wiedzą, jak restrykcyjny naprawdę jest. Wyjaśnienie może naprawdę zaskoczyć.

Wielki Piątek jest jednym z najbardziej emocjonalnych dni Wielkiego Tygodnia. Upamiętnia bowiem śmierć Jezusa na krzyżu. To czas zadumy, rozważań, pobożności. Wierni zbierają się na nabożeństwie drogi krzyżowej oraz Liturgii Męki Pańskiej.

Post w Wielki Piątek. Co to jest post ścisły?

Księża z całego kraju od początku Wielkiego Tygodnia przypominają, że w Wielki Piątek wiernych obowiązuje post ścisły. W jego ramach katolicy są zobowiązani do ograniczenia posiłków. Nie mogą również spożywać mięsa i wszelkich pokarmów mięsnych. Jest to więc połączenie wstrzemięźliwości z postem.

Choć zasady te wydają się bardzo restrykcyjne, występują od nich stosowne wyjątki. Jak się bowiem okazuje, nie wszyscy wierni muszą bezpośrednio stosować się do narzuconego postu ścisłego.

Kto nie pości w Wielki Piątek?

Nawet w Wielki Piątek od spożywania pokarmów mięsnych oraz samego mięsa nie muszą powstrzymywać się dzieci do 14. roku życia. Wszystkie osoby powyżej tego wieku muszą jednak zrezygnować z podobnych posiłków.

Jeśli zaś chodzi o równoległe powstrzymanie się od mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczenie posiłków, te obowiązują osoby pełnoletnie do 60. roku życia. Dzieci i seniorzy nie są więc objęci podobnymi ograniczeniami.

Rzecznik Episkopatu o poście w Wielki Piątek

Przed Świętami Wielkanocnymi 2019 głos w sprawie obowiązywania postu zabrał ówczesny rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Jak zaznaczył, "w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, co w praktyce oznacza, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta (od 18. do 60. roku życia). Oprócz tego, tak jak w każdy piątek, wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia)".

Ksiądz Rytel-Andrianik powołał się przy tym na kanon 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w którym stwierdzono: "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". W kanonie 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego czytamy natomiast, że "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia”.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, KEP