Goniec.pl
pociąg

Pixabay/Didgeman, SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Białoruscy kolejarze mieli przeprowadzić antyrosyjski sabotaż linii kolejowych z Ukrainą

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

- Okupanci nie będą mogli dostarczać pociągami wojskowego sprzętu do naszego kraju - powiedział prezes Kolei Ukraińskich Ołeksandr Kamyszyn. Tym samym zasugerował, że białoruscy kolejarze przystali na jego prośbę i doprowadzili do antyrosyjskiego sabotażu, a połączenie kolejowe między Ukrainą a Białorusią zostało zlikwidowane.

Białoruś od początku wojny w Ukrainie podejrzewana jest o zakulisowe wspieranie wojsk rosyjskich, a przynajmniej udostępnianie swojego terytorium do przeprowadzania ataków na Ukriańców. Oficjalnie jednak Alaksandr Łukaszenka zaprzecza tym tezom, twierdząc, że w jego interesie nie jest angażowanie się w jakikolwiek konflikt zbrojny.

alina kabajewa

Znają ją głównie jako kochankę Putina, choć zrobiła wielką karierę. Kim jest Alina Kabajewa?

CZYTAJ DALEJ

Choć dyktator jest bliskim sojusznikiem Putina, z pewnością nie można tego powiedzieć o białoruskim społeczeństwie, od lat zniewolonym przez Łukaszenkę. Z tego też powodu miało dojść do umowy między kolejarzami z Białorusi i Ukrainy, którzy zaplanowali antyrosyjski sabotaż linii kolejowych.

Białoruscy kolejarze przeprowadzili sabotaż?

Jak poinformował prezes Kolei Ukraińskich Ołeksandr Kamyszyn, doszło do zlikwidownaia wszystkich szlaków łączących Białoruś i Ukrainę poprzez ich fizyczne uszkodzenie. Nie wiadomo jednak, kiedy i gdzie zostały one uszkodzone, gdyż informacji nie podano ze względu na bezpieczeństwo białoruskich kolejarzy.

- Zaapelowałem do nich, aby nie wykonywali kryminalnych rozkazów i nie prowadzili rosyjskich konwojów wojskowych na Ukrainę - powiedział Kamyszyn, cytowany przez Radio Swoboda, wyrażając jednocześnie wdzięczność wobec kolegów "po fachu".

Rosjanie planują dalszą ofensywę

Przerwanie ciągłości linii kolejowych między Ukrainą a Białorusią byłoby sporym problemem dla Rosjan, którzy w wyniku wysadzenia przez stronę ukraińską utracili już tory prowadzące z ich kraju. Z tego powodu tak kluczowe może być odcięcie Ukraińców od drogi morskiej i przejęcie całego południa Ukrainy.

Konflikt cały czas eskaluje, choć niektóre z państw wyjątkowo mocno angażują się w zorganizowanie mediacji między Ukrainą a Rosją, a nawet ich przywódcami. Taką propozycję wysunęła Turcja, która tonuje jednak entuzjazm, zaznaczając, że Władimir Putin może wcale nie być chętny do pokojowych negocjacji póki nie zbuduje sobie silnej pozycji wyjściowej.

W tym celu Rosja ma szykować się do zmasowanego ataku z Sum w kierunku dwóch stron. Jednym z celów są Ochtyrka, Trościaniec oraz Połtawa, drugim - Pryłuki oraz Kijów.

Fot. PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Putin zawsze może liczyć na ich niebotyczne sumy? Rosyjscy oligarchowie, którzy trzęsą Kremlem

Po nieuprawnionym ataku Władimira Putina na Ukrainę dotkliwe sankcje nałożono nie tylko na samego prezydenta Rosji, ale i rosyjskich oligarchów, którzy od lat zapewniają mu władzę na Kremlu.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Polsat News

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >