Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > Bezpłatne leki dla dzieci do lat 18 i dla osób 65+. Andrzej Duda podpisał ustawę
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 29.08.2023 18:13

Bezpłatne leki dla dzieci do lat 18 i dla osób 65+. Andrzej Duda podpisał ustawę

Andrzej Duda, podpis
Przemysław Keler/Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65. r.ż. Dotychczas bezpłatne leki przysługiwały osobom w wieku 75 lat i starszym.

Prezydent podpisał ustawę o bezpłatnych lekach dla dzieci i osób 65+

Andrzej Duda podpisał dziś (29.08) bardzo ważną ustawę. Wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób od 65. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do lat 18 zapowiadał już w połowie maja br. podczas konwencji “Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” Jarosław Kaczyński.

- Cieszę się bardzo z tego, że przygotowana została ustawa poszerzająca katalog świadczeniobiorców, którzy będą mogli otrzymywać leki, środki specjalnego żywienia i wyroby medyczne bez odpłatności - powiedział prezydent.

Osiem gwiazdek na grobie nauczycielki. Cmentarz reaguje, rodzina nie ustąpi

Skorzysta 16 mln Polaków

Andrzej Duda zasygnalizował, że następuje bardzo znaczne rozszerzenie katalogu uprawnionych do bezpłatnych leków. Po zmianie program ma być dostępny dla ok. 16 mln osób.

Zmiany te to według prezydenta "wsparcie dla rodziny". - To także kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego na zupełnie podstawowym poziomie. Mam nadzieję, że będzie to realne wsparcie dla wszystkich, którzy będą go potrzebowali - mówił Andrzej Duda.

Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy?

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września. Katalog bezpłatnych leków zostanie rozszerzony i ogłoszony w obwieszczeniu refundacyjnym oddzielnie dla seniorów po ukończeniu 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do lat 18. Lista leków będzie sukcesywnie rozszerzana.

Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że inwestycja w ochronę zdrowia to zobowiązanie, ale w ślad za słowami idą też czyny. - W momencie, w którym przejmowaliśmy stery kraju, w 2015 roku, łączne wydatki na ochronę zdrowia to było mniej więcej 77 mld zł. W tym roku, po ośmiu latach, to ponad 160 mld, a na przyszły rok zaplanowane mamy 190 mld zł - mówił szef rządu.

Źródło: KPRP