Ogromne zmiany w aptekach. Zmienią się ceny wielu popularnych lekarstw. Powodem jest nowa lista leków refundowanych. Obowiązywać zacznie ona od 1 kwietnia 2024 r. Niektóre medykamenty mimo nowych regulacji będą droższe. Wyjaśniamy.
Ogromne zmiany dla wielu pacjentów. Od stycznia chorzy m.in. na nowotwory, choroby neurologiczne, okulistyczne czy rzadkie będą mieli do dyspozycji nową listę leków refundowanych. Wśród jej pozycji znajdzie się szereg nowoczesnych terapii, a także nowa szczepionka. Eksperci nie kryją, że to duży przełom.
Od początku września już nie tylko seniorzy powyżej 75. roku życia, ale i ci do 10 lat młodsi mają możliwość korzystania z darmowych leków. Dzięki jednemu podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy przywilejem objęte zostanie łącznie aż 16 mln obywateli, dla których wizyta w aptece nie będzie już jednoznaczna z wydaniem fortuny. Po zmianach na stworzonej liście znalazło się ponad 2 tys. leków i preparatów, ale aby je uzyskać trzeba spełniać określone warunki. Co to za medykamenty? I komu dokładnie się należą?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65. r.ż. Dotychczas bezpłatne leki przysługiwały osobom w wieku 75 lat i starszym.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę antywywozową, czyli leków i preparatów, których nie wolno wywozić za granicę. Co istotne, część pozycji znajdujących się na liście nie ma zamienników. A sytuacja jest poważna. Brakuje wielu antybiotyków i środków przeciwcukrzycowych.
Program darmowych leków dla dzieci i młodzieży oraz seniorów po ukończeniu 65. roku życia ma zacząć obowiązywać szybciej, niż pierwotnie to zapowiadano. Jak oświadczył premier Mateusz Morawiecki, projektem za kilka dni zajmie się rząd, a po paru tygodniach zapisy wejdą już w życie. Objęte nimi ma zostać 4 tys. medykamentów.
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że roczne recepty ulegną likwidacji. Zamiast nich zostanie wprowadzone rozwiązanie, które ma zapobiegać marnowaniu leków i narażaniu na marnowanie pieniędzy z refundacji.
Ważna informacja dla wszystkich pacjentów przyjmujących medykamenty. W poniedziałek 1 maja w życie wejdzie nowa lista leków refundowanych. Znajdzie się na niej 111 produktów leczniczych lub wskazań, które do tej pory nie były uwzględniane. Gorsza wiadomość jest jednak taka, że w przypadku ponad 430 wyrobów zapłacimy więcej.
Rynekzdrowia.pl poinformował, że od lipca zapowiadają się wielkie zmiany w refundacji leków. Jak czytamy, dotyczą one przede wszystkim utworzenia nowych programów lekowych, również w chorobach rzadkich. Refundowane będą też nowe substancje.