Goniec.pl

LISI NIESNER/AFP/East News, magro_kr/flickr.com

Będzie obniżka cen biletów PKP? Premier zabrał głos

30 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

W pierwszej połowie stycznia doszło do podwyższenia cen biletów kolejowych, co miało mieć związek z rosnącymi cenami prądu. Dziś (30.01) podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że domaga się obniżenia cen biletów, najlepiej powrotu do starych stawek. Szef rządu przekazał, że zmiany mogą nastąpić w ciągu najbliższych 2 tygodni.

Podwyżki cen biletów PKP

Na początku stycznia br. przedstawiciele spółki PKP Intercity poinformowali, że od 11 stycznia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów. Opłaty bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino  wzrosły średnio o 17,8%, w EIC o 17,4%, zaś w pociągach  TLK/IC średnio o 11,8%, a uzasadniono to wzrostem cen prądu. Sprawę podwyżek cen biletów skomentował m.in. rzecznik rządu Piotr Müller, który przekonywał, że gdyby nie dotacje rządowe, podwyżka cen biletów PKP Intercity wyniosłaby 50%, a nie 12%.

Premier domaga się powrotu starych cen

Podczas dzisiejszej (30.01) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał, że w ciągu 2 tygodni można spodziewać się obniżki cen biletów PKP. - W ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na kolejach - zapowiedział szef rządu. Obniżki mają być możliwe dzięki przekazaniu PKP dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa. - Trwają prace nad przekazaniem dodatkowych środki z budżetu państwa polskiego dla PKP, aby zrekompensować podwyżki cen energii elektrycznej - poinformował premier.

Szef rządu miał już podjąć stanowcze działania w sprawie. - W zeszłym tygodniu (...) spotkałem się z ministrem infrastruktury panem Andrzejem Adamczykiem, a także z zarządem PKP Intercity i przekazałem informację, że domagam się znaczącej redukcji, a najlepiej powrotu do poprzednich cen tak, żeby jednocześnie inflacja była jak najbardziej przyduszona, przymrożona, żeby nie nadawać tych dodatkowych impulsów inflacyjnych, a z drugiej strony żeby przede wszystkim Polacy, obywatele, mogli jeździć wygodnie, tanio, komfortowo no i właśnie po jak najniższych kosztach - relacjonował premier. Morawiecki tłumaczył też, że kwestia podwyżek cen transportu do "zmora, która trapi wszystkie państwa Unii Europejskiej".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego z dn. 30.01.2023

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Życie

Od poniedziałku w Lidlu festiwal okazji. Takich cen nie widzieliśmy już dawno
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Błaszczak wypalił u Rydzyka o Janie Pawle II. Kontrowersyjne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Policja publikuje wizerunki i prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]