Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Będzie grzmieć i wiać, ulewy nie odpuszczą. Fatalna prognoza na weekend, już się zaczęło
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.06.2024 08:18

Będzie grzmieć i wiać, ulewy nie odpuszczą. Fatalna prognoza na weekend, już się zaczęło

mapa, ludzie, deszcz
Fot. East News/Jan Bielecki; screen IMGW

Prognoza pogody na weekend przynosi ze sobą niebezpieczną aurę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia. Sobota (08.06) upłynie pod znakiem żółtych alertów, ale w niedzielę (09.06) będzie zdecydowanie groźniej. Najprawdopodobniej silne burze i towarzysząca im ulewa sprawi, iż część Polski zostania objęta pomarańczowym ostrzeżeniem II stopnia.

Pogoda na weekend: burze, ulewy i alerty IMGW

Niebezpieczna pogoda na weekend 8-9 czerwca. Po przelotnych opadach deszczu w piątek (07.06) aura tylko się pogorszy. IMGW wydaje ostrzeżenia oraz ostrzega, że sytuacja pogodowa będzie niebezpieczna szczególnie na południu i południowym-wschodzie kraju.

W sobotę i niedzielę na zachodzie będzie pogodnie, na pozostałym obszarze, głównie na południowym wschodzie opady deszczu oraz burze. Lokalnie niewykluczony również opad drobnego gradu. Porywy wiatru w trakcie burz nie powinny przekraczać 80 km/h - czytamy w prognozie pogody IMGW na weekend.

Śmierć polskiego żołnierza na granicy. Prokuratura ujawniła wyniki sekcji zwłok

Będzie grzmieć, padać i wiać

W sobotę 8 czerwca Polska pozostanie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Z racji, iż do kraju nadal napływać będzie polarno-morska masa powietrza temperatura - szczególnie na północy Polski - będzie nieco niższa. W Gdańsku w najcieplejszym momencie dnia będzie 19°C. W Suwałkach termometry wskażą 20°C a w Warszawie aż 23°C.

ZOBACZ: Polacy na trzecim miejscu w... kopaniu grobów na czas. Niecodzienne zawody na targach w Kielcach

Niemniej pogoda na weekend przynosi ze sobą również ostrzeżenia. IMGW prognozuje wydanie alertów I i II stopnia w związku z burzami. Wyładowania atmosferyczne oraz ulewy i porywisty wiatr w sobotę (08.06) będą niepokoić południowo-wschodni kraniec Polski. Alerty mają objąć województwa: małopolskie, śląskie, podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie oraz część łódzkiego oraz mazowieckiego.

Zrzut ekranu 2024-06-8 o 07.53.36.jpg
Prognoza ostrzeżeń IMGW na sobotę (08.06)

Burze nie odpuszczą również w niedzielę (08.06)

Niedziela (09.06) również nie będzie spokojna dla południowo-wschodniego krańca Polski. IMGW przewiduje, że burze i ulewne deszcze nie odpuszczą. Ponownie to właśnie tamten region wskazany został jako miejsce, gdzie prognozuje się wydanie żółtych i pomarańczowych alertów pogodowych. Zakres ostrzeżeń nieco się zmniejszy, ale gwałtowność burz nadal będzie duża.

Zrzut ekranu 2024-06-8 o 07.55.55.jpg
Prognoza alertów IMGW na niedzielę (09.06)

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, iż w trakcie trwania burzy należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim - jeśli jest taka możliwość - warto zostać w domu i zabezpieczyć drzwi oraz okna. Podczas burzy i ulewy należy unikać przebywania w otwartych przestrzeniach.

Tagi: Pogoda burza IMGW