Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wystarczyła chwila i wszędzie zrobiło się biało. Zdjęcia gradobicia obiegły Polskę
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 07.06.2024 16:41

Wystarczyła chwila i wszędzie zrobiło się biało. Zdjęcia gradobicia obiegły Polskę

Grad
fot. Screen / Polscy Łowcy Burz, FB/Sieć Obserwatorów Burz, X

Meteorolodzy informują, że nad Polską zwisł burzowy front atmosferyczny. W niektórych miejscach gradobicie było tak intensywne, że zdemolowało wiaty oraz pola uprawne. Do internetu trafiają kolejne zdjęcia i relacje. 

Wystarczył moment i zrobiło się biało. Zdjęcia obiegły sieć

Wyjątkowo niestabilna pogoda w ostatnim czasie przyzwyczaja nas do tego, by nie oczekiwać od niej przesadnego rozpieszczania. 

Dziś nad Polską zawisł burzowy front, którego efektem są występujące w różnych miejscach kraju gradobicia. Sytuację na bieżąco monitorują Polscy Łowcy Burz, którzy w swoich mediach społecznościowych publikują zdjęcia tego, co kapryśna pogoda pozostawiła dziś po sobie. 

W Wielkopolsce nagle zrobiło się "jak w lutym"

W województwie wielkopolskim uformowała się tzw. superkomórka burzowa. W jej wyniku bez najmniejszego problemu można było pomylić czerwiec z grudniem.  Zdjęcia po przejściu zawieruchy opublikowała Sieć Obserwatorów Burz.

Prognozy na nadchodzące godziny i dni

Według ostatnich prognoz, dalsza część czerwca zapowiada się mimo wszystko ciepło. Chociaż nie przewiduje się długotrwałych upałów, średnia temperatura przekroczy tę, jaką notowano w ostatnich latach nawet o 1,5 stopnia Celsjusza. Temperatury w całym kraju będą osiągać przeważnie od 20⁰C do 27⁰C. Słupki termometrów pokażą ok 30⁰C na początku drugiego oraz w ostatnim tygodniu czerwca – szczególnie na południu i wschodzie kraju. 

W czerwcu nie zabraknie jednocześnie lokalnych opadów deszczu oraz przelotnych burz, które poza północnymi oraz południowo-wschodnimi częściami kraju, nie powinny ominąć żadnego jego skrawka.