Goniec.pl
beata-szydlo-umiescila-wpis

East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Beata Szydło skrytykowała decyzję Komisji Europejskiej. Uważa, że jest ona absurdalna

7 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Choć kiedyś Beata Szydło wydawała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy rządu i partii Prawo i Sprawiedliwość, to już od pewnego czasu rzadko pojawia się w mediach. Niedawno postanowiła jednak zająć stanowisko w sprawie burzy medialnej, która wybuchła wokół sądownictwa. Europosłanka PiS uważa, że decyzja Komisji Europejskiej jest absurdalna.

W mediach społecznościowych pojawił się ostry komentarz Beaty Szydło. Była prezes Rady Ministrów odniosła się do decyzji Komisji Europejskiej, która rozpoczęła procedurę w sprawie naruszenia prawa wobec Polski. Mowa o niewykonaniu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który dotyczył funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Karolina Małysz

Małyszowie w prezencie ślubnym podarowali córce szczególny talon

CZYTAJ DALEJ

KE twierdzi, że dba o „niezależność sądownictwa” w Polsce. Równocześnie zaś domaga się nałożenia na Polskę kar finansowych w związku z orzeczeniem TSUE, które w rzeczywistości ingeruje w niezależność polskiego sądownictwa. To absurd. Czy polskie sądy mają być zależne od woli KE? – napisała na Twitterze Beata Szydło.

Beata Szydło krytykuje postępowanie Komisji Europejskiej

Wiadomość, która pojawiła się na oficjalnym Twitterze Beaty Szydło, może być reakcją na komunikat Didiera Reyndersa. Belgijski polityk zaznaczył w rozmowie z Polsat News, że „nie ma rzeczywistych intencji wypełnienia wyroków TSUE ze strony polskich władz”. Zdradził, że według KE dzienne kary powinny być wyższe, niż te, które zostały nałożone za wycinkę Puszczy Białowieskiej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Wnosimy o kary pieniężne za nieprzestrzeganie środków tymczasowych i zwracamy się o pełne wykonanie wyroku z 15 lipca. Moim obowiązkiem jako komisarza ds. sprawiedliwości jest zapewnienie niezawisłości sędziów europejskich – napisał na Twitterze unijny komisarz ds. sprawiedliwości.

Komentarz w sprawie zamieszania wokół polskiego sądownictwa umieściła w mediach także wiceszefowa KE Vera Jourova. Czeska prawniczka wyraziła wolę współpracy z Polską, ale zaznaczyła, że wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą respektować decyzje TSUE.

– Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE muszą być przestrzegane w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskimi władzami, aby znaleźć wyjście z tego kryzysu – napisała Jourova.

Beata Szydło i inni politycy komentują decyzję KE

Warto przypomnieć, o co toczy się cały spór, do którego odniosła się niedawno Beata Szydło. 14 lipca TSUE wydał wyrok, który zobowiązał Polskę do zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej SN. Jak dotąd jednak Rzeczpospolita Polska nie wykonała wskazanego wyroku. W związku z tym Komisja Europejska postanowiła wystąpić z wnioskiem do TSUE o nałożenie kary.

O tym, jak wysoka będzie kara i od kiedy Polska będzie musiała płacić za niewykonanie wyroku TSUE, zadecyduje unijny sąd. Członkowie KE są jednak zdeterminowani, by doprowadzić od nałożenia sankcji na nasz kraj. Zaznaczono, że polski rząd nie robi nic, by wykonać wyrok TSUE.

Choć poinformowano o zamiarze zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej w jej obecnym kształcie, to nadal zwoływane są rozprawy, na których toczą się postępowania dyscyplinarne wobec sędziów. Wciąż nie wiadomo, jakie środki będzie musiała wypłacić Polska.

Największe sekrety rodziny Małyszów. Numer 4 wprawia w osłupienie nawet największych fanów

Pytanie 1 z 6

W jakim programie obecnie występuje żona Adama Małysza?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Super Express; Polsat News; Rzeczpospolita

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >