Goniec.pl
Andrzej Duda

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda zainaugurował jubileuszową edycję Narodowego Czytania. Został skrytykowany

4 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Dziś w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka zainaugurowała jubileuszową, dziesiątą edycję Narodowego Czytania. W tym roku w całym kraju czytana jest "Moralność pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Pozycja wyraźnie przypadła do gustu Andrzejowi Dudzie, co spotkało się z ogromną krytyką.

Podczas uroczystej przemowy Agata Duda przypomniała, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę śmierci Gabrieli Zapolskiej, autorki powieści "Moralność pani Dulskiej". Następnie na scenie pojawił się Andrzej Duda, który stwierdził, że dzieło Zapolskiej to "nie tragifarsa o jakiejś wielkiej historii" i że "nie ma w nim żadnej polityki".

Karolina Małysz

Karolina Małysz wzięła ślub. Są pierwsze zdjęcia z uroczystości

CZYTAJ DALEJ

Prezydent nie zrozumiał czytanej powieści?

- Gabriela Zapolska w sposób przejaskrawiony [...] pokazuje typ ludzki, jakim jest Dulska. Osoba dwulicowa, zakłamana, apodyktyczna. Niektórzy powiedzieliby, że wręcz okrutna. Chociaż z drugiej strony, może gdyby była tutaj między nami i usłyszała te słowa, rozpłakałaby się i powiedziała, że wszystko, co robiła w życiu, robiła wyłącznie dla dobra swojej rodziny - mówił Andrzej Duda.

Prezydent wspomniał też o mężu tytułowej bohaterki, Felicjanie Dulskim, który "za żadne skarby świata nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności". Zalecił zgromadzonym lekturę powieści i wykonanie rachunku sumienia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Czy nie spotykamy takich ludzi w naszym codziennym życiu? Proszę państwa, właśnie dlatego tak bardzo lubimy tę tragifarsę, że oni są wśród nas, spotykamy ich, ale czasem również sami mamy takie cechy. Dlatego warto przypomnieć sobie "Moralność Pani Dulskiej" po to, by zrobić rachunek sumienia - stwierdził Andrzej Duda.

Internauci nie mieli litości

Pod filmem opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta pojawiło się wiele negatywnych komentarzy na temat wystąpienia Andrzeja Dudy. Internauci bezlitośnie kpili z prezydenta i krytykowali obecną sytuację polityczną w kraju.

- Jeszcze "1984" albo "Folwark zwierzęcy" można by przeczytać, tylko że to niestety nie jest polskiego autora. W szkole Czarnka i tak się tego nikt nie dowie, więc wszystko jedno - zauważył gorzko jeden z komentujących.

- Pan, panie prezydencie chyba się uczył moralności od Pani Dulskiej - napisał internauta.

- Cechy „dulszczyzny”: podwójna moralność, [...] obłuda, dewocja religijna na pokaz, schematyczne myślenie, nietolerancja, pretensjonalność, nadęcie. Andrzej Duda musi myśleć, że Dulska to bohaterka pozytywna - skrytykowała komentująca.

Jeden z obserwatorów Kancelarii Prezydenta zwrócił uwagę także na fakt, że na wydarzeniu, na którym wystąpili Andrzej i Agata Dudowie, pojawiło się zaledwie kilka osób. Na opublikowanym przez niego zdjęciu widownia świeci pustkami.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

"Psia grypa" rozeszła się po komendach. "GW" ujawnia skalę, KSP odpowiada

Czytaj więcej >

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >