Goniec.pl

Kancelaria Prezydenta

Andrzej Duda wstawił zdjęcie nowej rady. Zawrzało, "Rada ds tropienia patriarchatu w nauce polskiej"

23 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Andrzej Duda zaliczył sporą wpadkę, która nie przeszła uwadze opinii publicznej. Prezydent powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji, a w jej skład weszli tylko mężczyźni. - Rada ds. tropienia patriarchatu w nauce polskiej - napisała Katarzyna Lubnauer. Nie była jedyną osobą, która wyraziła oburzenie decyzją Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda zapewnia o wspieraniu kobiet, ale kiedy przychodzi czas na decyzję, to za specjalistów uważa tylko mężczyzn . Prezydent zaliczył sporą wpadkę, która miała być jego wielkim sukcesem.

Andrzej Duda we wtorek powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. - Dla mnie jest radą, która ma patrzeć w przyszłość. To jest jej zasadnicze zadanie. Oczywiście bardzo ważnym zadaniem jest dokonywanie diagnozy stanu obecnego - wyjaśniał prezydent. Uwagę zwróciło pamiątkowe zdjęcie. Rozgrzało ono dyskusję.

Andrzej Duda powołała radę, w jej składzie tylko mężczyźni

Andrzej Duda uważa, że 18 miejsc w Radzie ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji powinno zostać obsadzone 18 mężczyznami. Tylko osoby płci męskiej to specjaliści, którzy mogą pomóc rozwojowi polskiej nauki akademickiej.

W Polsce nie ma żadnych naukowczyń? Są, ale Andrzej Duda nie czuł potrzeby sięgnięcia w stronę kobiet z wielkim dorobkiem naukowym. Pałac Prezydencki wyjaśniał, że zadaniem 18 członków Rady ma być przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta RP.

W zakresie obowiązków znajduje się także "identyfikowanie problemów" w szkolnictwie wyższym. Jeden z problemów sygnalizuje zdjęcie z powołania rady: marginalizacja osiągnięć oraz wykluczanie kobiet z polskiej nauki. Trudno uwierzyć, że żadna naukowczyni nie jest godna stanięcia na równi z osiągnięciami panów ze zdjęcia z Andrzejem Dudą.

Polska zawrzała, oburzenie po decyzji Andrzeja Dudy

Dziewiąta rada powołana przez Andrzeja Dudę byłaby zupełnie przemilczana, gdyby nie głośne oburzenie w związku z wykluczeniem przez prezydenta polskich naukowczyń. - 58 proc. studiujących to kobiety, 52 proc. osób z doktoratem to kobiety, 40 proc. pracowników naukowych to kobiety, a poniżej nowa rada, która będzie patrzeć w przyszłość - napisała Agata Stremecka z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Krytyki pod adresem ignorancji Andrzeja Dudy nie szczędziła także Katarzyna Lubnauer z KO. - Przez moment myślałam, że może kobiety nie mogły przyjechać na uroczystość, ale skład nie pozostawia złudzeń 18 do 0. Rada ds tropienia patriarchatu w nauce polskiej - czytamy we wpisie polityczki.

Wanda Nowicka także uważa, że prezydent wykazał się szczególnie złym zachowaniem. - Sami faceci mają oceniać i rozwijać innowacyjność polskiej nauki?! Nie zna pan żadnej kobiety nauki? Wstyd, różnorodność takiego ciała pod względem płci, również wieku, dałaby większą szansę na sukces - napisała posłanka.

Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy wp.pl, również nie ominął wpadki prezydenta. W komentarzu wskazał, że Andrzej Duda "zapomniał o kobietach". Dodatkowo wiceprezydent Warszawy, Dorota Łoboda stwierdziła, że powołana rada to nic innego, jak kolejny przejaw dyskryminacji kobiet ze względu na płeć.

- Kobiety w Polsce mają równe prawa, szanse i możliwości - odcinek 7459. Nad rozwojem naukowym kobiet z troską pochyli się rada mędrców powołanych przez prezydenta. Perspektywa kobiet nie jest im do patrzenia w przyszłość potrzebna - czytamy w jej wpisie.

Fala krytyki i wytknięcia absurdalnego składu Rady zmusi Andrzeja Dudę do zmian i przemyślenia spojrzenia na szkolnictwo wyższe? Trudno przecież uwierzyć, że w kraju, z którego pochodzi Maria Skłodowska-Curie nie można znaleźć zaangażowanej naukowczyni ze światowymi sukcesami.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Nietypowy incydent na spotkaniu z Donaldem Tuskiem. "Poproszę o wyjście z sali"
Czytaj więcej >

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]