Goniec.pl
andrzej-duda-glowa-panstwa

East News Piotr Molecki

Andrzej Duda zwrócił się do Polaków, mówi o szczepieniach

5 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W rozmowie z mediami Andrzej Duda wypowiedział się na temat szczepionek. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podkreślił, że wprowadzanie paszportów covidowych nie ma nic wspólnego z segregacją społeczeństwa, a szczepienie się jest dobrowolne. Dodał też, że osoby, które nie przyjmą preparatu przeciwko COVID-19, prawdopodobnie będą musiały częściej poddawać się testom.

Niedawno Andrzej Duda był gościem TVP Info. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej został zapytany między innymi o wprowadzanie paszportów covidowych. Część obywateli obawia się, że to element segregacji społeczeństwa. Podobne stanowisko w tej sprawie reprezentują też członkowie Konfederacji.

wypadek-zginelo-dziecko

Lubelskie: Rodzinna tragedia w Rudniku. Dwulatka wpadła do basenu, zmarła w szpitalu

CZYTAJ DALEJ

Zdaniem Andrzeja Dudy jednak wprowadzanie specjalnych dokumentów nie ma nic wspólnego z segregacją i ma jedynie służyć do zapewniania bezpieczeńtwa. Prezydent zauważył, że osoby niezaszczepione mogą być potencjalnymi nosicielami wirusa. Oprócz tego dodał też, że dzięki paszportom covidowym, będzie można określić, kto będzie musiał wykonywać testy, a kto zostanie z tego obowiązku zwolniony.

Andrzej Duda o uciążliwych procedurach dla osób niezaszczepionych

Poruszając temat szczepień, Andrzej Duda cały czas podkreślał, że nie można mówić o żadnej segregacji społeczeństwa. Prezydent RP zauważył natomiast, że osoby, które świadomie nie chcą przyjąć preparatu przeciwko COVID-19, będą musiały się pogodzić z pewnymi utrudnieniami.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Do takich procedur ma należeć między innymi częstsze robienie testów na obecność koronawirusa – szczególnie podczas przemieszczania się między terytorium jednego, a drugiego kraju. Prezydent RP zaznaczył, że wprowadzenie paszportu covidowego ma też umożliwić egzekwowanie przepisów.

Jak stwierdził Andrzej Duda, musi być dokument, który da możliwość sprawdzenia, czy dana osoba jest zaszczepiona, aby można było podjąć decyzję o skierowaniu czy też zwolnieniu jej z obowiązku przejścia testu. Natomiast ostateczna decyzja o zarejestrowaniu się na szczepienie należy do każdego obywatela.

Głowa państwa przyznała, że nie jest ekspertem w dziedzinie szczepień i prawdopodobnie jest pewne ryzyko, że osoby zaszczepione także będą mogły zachorować na SARS-CoV-2, jednak w ich przypadku ryzyko ciężkich objawów jest znacznie mniejsze. Szczepienie ma dawać możliwość uniknięcia hospitalizacji.

Andrzej Duda apeluje do Polaków

Na koniec Andrzej Duda zwrócił jeszcze uwagę na dane. Prezydent RP oświadczył, że dwie dawki szczepionki przyjęło już blisko 14 milionów obywateli. Dodał też, że wolałby, aby ta liczba stała się jeszcze znacznie wyższa. Od pewnego czasu w Polsce jednak zainteresowanie szczepieniem wyraźnie spada.

By zachęcić Polaków do rejestrowania się na szczepienie, prezydent zwrócił uwagę, że to może przyspieszyć zakończenie pandemii koronawirusa. Dlatego Andrzej Duda zaapelował, by wszyscy skorzystali z tego programu.

Zaszczepienie odpowiednio wysokiej części społeczeństwa może przyspieszyć proces wracania do normalności. Obecnie – jak przypomniał prezydent RP – gospodarka zaczyna ponownie sprawnie funkcjonować, ale do odbicia się po lockdownie potrzeba czasu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ryszard Terlecki potwierdził. PiS właśnie podjął decyzję ws. kandydata na RPO

  • Zakonnica nawołuje do Polaków. Siostra Michaela ostrzega przed "zwiększonym popędem"

  • Nie żyje Leszek Faliński, były perkusista zespołu "Dżem"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >