Goniec.pl > Wiadomości > Andrzej Duda dostał pytanie po angielsku. Jego reakcja zaskoczyła wszystkich
Piotr Dutka
Piotr Dutka 08.11.2022 10:06

Andrzej Duda dostał pytanie po angielsku. Jego reakcja zaskoczyła wszystkich

Screen Twitter / Kancelaria Prezydenta
Screen Twitter / Kancelaria Prezydenta

Andrzej Duda w dalszym ciągu rozwija swoje umiejętności lingwistyczne, ucząc się języka angielskiego. Polski prezydent miał okazję je zaprezentować podczas konferencji prasowej podczas szczytu klimatycznego ONZ-COP27 w Egipcie. Od zgromadzonych dziennikarzy otrzymał wymagające pytanie czy obawia się, że w wojnie w Ukrainie zostanie użyta broń jądrowa. Jego odpowiedź zaskoczyła wszystkich zgromadzonych.

Andrzej Duda przybył do egipskiego Szarm el-Szejk w związku ze szczytem klimatycznym organizowanym przez ONZ-COP27. Aktualna sytuacja międzynarodowa sprawiła, że tematów do rozmów nie brakowało, a oficjele z różnych stron świata znaleźli się pod "ostrzałem" dziennikarzy, którzy skrupulatnie zadawali nurtujące ich pytania.

Rozmowy z żurnalistami nie ominęły również samego Andrzeja Dudy, który w ich trakcie, mógł zaprezentować swoje umiejętności lingwistyczne.

Andrzej Duda otrzymał pytanie po angielsku. Jego odpowiedź stała się hitem internetu

Na pytanie dziennikarki lokalnego oddziału BBC o to, jakie jest jego przesłanie dla świata ws. "rosyjsko–ukraińskiej wojny" odpowiedział w zdecydowany sposób.

- Jest tylko jedna odpowiedź: natychmiast powstrzymać Rosję. Pan Putin powinien wycofać swoje siły z ukraińskiej ziemi, a Ukraina powinna powrócić do swoich międzynarodowo uznanych granic. To jest główne przesłanie dla Rosji i główne przesłanie dla europejskiej i światowej społeczności - powiedział Andrzej Duda.

Dziennikarka pytała jednak dalej, chcąc się dowiedzieć, czy polski prezydent obawia się potencjalnego użycia przez Rosję broni jądrowej. Reakcja polityka stała się niekwestionowanym hitem internetu.

Nie udzielił odpowiedzi na zadane pytanie. Lekceważąco się uśmiechnął i pokręcił głową.

Warto podkreślić, że konferencja była poświęcona zagadnieniom związanym ze zmianami klimatu i transformacją energetyczną oraz jej kosztami społecznymi. 

Polski prezydent zwrócił uwagę na fakt, że po raz pierwszy, szczyt jest organizowany w tak wyjątkowych okolicznościach.

- Świat ma po raz pierwszy do czynienia z taką sytuacją, że w dobie kiedy realizujemy proces transformacji energetycznej w kierunku energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, stopniowego zmieniania profilu energetycznego krajów, zetknęliśmy się z gwałtowną zmianą stosunków w aspekcie międzynarodowym - podkreślił Andrzej Duda.

Za przykład podał rosnące ceny energii, które spędzają sen z powiek wielu osób. Polski polityk zauważył są one jednym z głównych tematów, które są poruszane na COP27.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Kancelaria Prezydent