Goniec.pl

TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Alert RCB trafił do Polaków. Sytuacja jest poważna, IMGW ostrzega o "ekstremalnym" zagrożeniu

19 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Upał to nie tylko dyskomfort, ale i realne zagrożenie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny alert, którego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Przedłużający się okres suszy i piekielnie wysokie temperatury sprawią, że lasy mogą stanąć w ogniu w kilka sekund. IMGW wskazuje, że mowa o "ekstremalnie wysokim zagrożeniu".

Alert RCB trafił do mieszkańców i osób przebywających w dwóch województwach. Tam zagrożenie pożarowe jest największe, jednak nie znaczy to, że reszta kraju jest bezpieczna.

Mapa zagrożenia pożarowego IMGW mieni się kolorami zwiastującymi katastrofę. Praktycznie niezauważalne zielone fragmenty mapy w okolicach granicy z Białorusią zostały przytłoczone przez pomarańcz, czerwień i czerń pojawiającą się na zachodniej granicy kraju.

Alert RCB: ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe, jest bardzo niebezpiecznie

IMGW w prognozie pogody nie ukrywa, że to zachodnia część kraju zostanie mocno dotknięta przez piekielną falę upałów . Widać już pierwsze efekty. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa postanowiło zaalarmować mieszkańców dwóch powiatów w woj. lubuskim.

- Uwaga, dziś i jutro (19/20.07) duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie - czytamy w upublicznionym alercie RCB.

Ostrzeżenie trafiło do osób przebywających w powiecie nowosolskim oraz powiecie zielonogórskim. Mapa IMGW pokazuje jednak, że miejsc, gdzie wyjątkowo łatwo zaprószyć ogień, jest więcej.

Ogień może pojawić się też w innych miejscach, trzeba uważać

Praktycznie w całej Polsce poziom alertu dotyczący pożarów lasu jest na poziomie wysokim lub bardzo wysokim. Kilka miejsc na mapie jawi się czarnymi punktami zwiastującymi wielogodzinne akcje straży pożarnej.

IMGW ostrzega, zagrożenie pożarowe jest bardzo wysokie w całej Polsce
IMGW ostrzega, zagrożenie pożarowe jest bardzo wysokie w całej Polsce

Co ważne, ogień zaprószony może zostać w lesie nieświadomie. Nie zawsze pożar rozpoczyna się od porzuconego niedopałka papierosa. Czasem wystarczy zwykłe przejechanie samochodem leśną ścieżką, by doszło do zapłonu.

- To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów - stwierdza w specjalnym komunikacie Państwowa Straż Pożarna. Strażacy zwracają uwagę, że urlopowicze nie zawsze zdają sobie sprawę, że ich wypoczynek w lesie może zakończyć się tragicznie,

Nie jest wykluczone, że część lasów zostanie "zamknięta". Nie ma to na szczęście związku z koronawirusem. - W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Wystąpienie 5-dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10% nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu - wyjaśnia PSP.

Zagrożenie pożarowe pokrywa się z ostrzeżeniami IMGW

Tam, gdzie tropikalna pogoda daje się we znaki najmocniej, tam RCB odnotowuje największe zagrożenie pożarowe . Nie jest to przypadek. Brak opadów i przedłużające się upały sprzyjają tym okolicznościom.

IMGW wydało we wtorek 19 lipca najwyższe możliwe ostrzeżenia. Około godziny 16 meteorolodzy zdecydowali się poszerzyć obowiązywanie alertów.

- Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna we wtorek i czwartek od 30°C do 34°C, w środę od 33°C do 36°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C, tylko w nocy ze środy na czwartek od 19°C do 22°C - czytamy w ostrzeżeniu III stopnia dla powiatu konińskiego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

24-letni Marcin W. miał zabić dwie osoby. Sąsiedzi ujawnili szczegóły
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje 27-latka. Nie było żadnych szans na ratunek, służby bezradne
Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczne rekolekcje w Toruniu. Ujawniono relacje świadków
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje zaledwie 22-letni strażak. "Odszedł na wieczną służbę"
Czytaj więcej >

Polska

Mężczyzna powiesił się w bloku. Sąsiedzi ujawnili kim był, trudno uwierzyć
Czytaj więcej >

Polska

Znokautował policjantkę w cywilu. Porażające nagranie w sieci
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]