Goniec.pl
uv-polska

IMGW

Upały w Polsce. Indeks UV niebezpiecznie wysoki w niedzielę. Wysokie zagrożenie dla zdrowia

19 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Fala upałów wkroczyła od zachodu do Polski, a niedziela będzie kolejnym gorącym dniem. Mogą czekać nas temperatury do nawet do 37 stopni Celsjusza. Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), indeks UV osiągnie wszędzie poziom oznaczający bardzo wysokie zagrożenie dla zdrowia.

motocykl

Tragiczny wypadek koło Prudnika. W zderzeniu dwóch motocykli, zginął mężczyzna

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie upały w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia

Fala upałów zalała Polskę. W województwach: lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim temperatura maksymalna może osiągnąć lokalnie nawet 36-37 stopni Celsjusza. 

Alerty przed upałem I i II stopnia wydano dla części województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i opolskiego. W całości ostrzeżenia obejmują województwa lubuskie i dolnośląskie.

Jak powiedział synoptyk Michał Ogrodnik, najwyższa temperatura spodziewana jest na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. - W sobotę na zachodzie Polski temperatura maksymalna wyniesie od 30 do 34 stopni, natomiast w niedzielę jeszcze cieplej: od 33 do 35 stopni, a niewykluczone, że na krańcach zachodnich - 37 stopni - poinformował Michał Ogrodnik.

Upały w Polsce. Uważajmy na słońce

Upalna i słoneczna pogoda może zachęcać do opalania, jednak należy pamiętać, że podczas takich dni jesteśmy szczególnie narażeni na bezpośrednie działanie promieniowania ultrafioletowego. Zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do oparzeń, a w niektórych przypadkach nawet udaru słonecznego. Nadmierne opalanie może powodować raka skóry, zaćmę i obniżenie odporności biologicznej.

Policja

Warmińsko-mazurskie: Zatonęła łódź na jeziorze Tałty. Znaleziono ciało zaginionej dziewczynki

CZYTAJ DALEJ

Indeks UV. W niedzielę 19.06. bardzo wysokie zagrożenie dla zdrowia

Indeks UV to międzynarodowy standard służący do określania pomiaru promieniowania ultrafioletowego (UV), które emituje słońce danego dnia w określonym miejscu. IMGW alarmuje, że w nadchodzących dniach wysokość indeksu UV w Polsce będzie bardzo wysokie, co może przyczynić się do bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedzielę przy bezchmurnym niebie indeks UV na południowym wschodzie kraju i krańcach południowych wyniesie 8, a w pozostałych regionach 7. W Tatrach może sięgnąć nawet 9.

mapa

Źródło/IMGW

Podobnie wygląda prognoza w przypadku zachmurzenia. Wynika z niej, że w niedziele na południowym wschodzie indeks UV wyniesie 8, a w pozostałych regionach 7. Tylko miejscami - na Pomorzu może wynieść 2-3.

uv2

Źródło/IMGW

Indeks UV o wysokości od 6 do 7 stwarza wysokie i bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. W takim przypadku należy używać kremów z filtrem (przynajmniej 15) oraz nosić jasne ubrania i nakrycia głowy. Warto ograniczyć czas przebywania na słońcu w godzinach 11-16.

Natomiast indeks UV równy lub wyższy 8 informuje o bardzo wysokim zagrożeniu dla naszego zdrowia. Wtedy należy jeszcze bardziej zatroszczyć się o skórę, ponieważ może dojść do bardzo szybkiego opalenia, a także oparzenia.

Jak radzić sobie z upałami?

Upały oraz mocne słońce są szczególnie groźne dla osób starszych i chorujących, ale zaszkodzić mogą każdemu. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak sobie radzić w gorący dzień.

Przede wszystkim należy pić dużo wody. Ważne, by nie była bardzo zimna, czyli taka prosto z lodówki - może nas wówczas rozboleć gardło. Jeśli mamy możliwość (np. przesiadujemy w domu), bierzmy od czasu do czasu zimną kąpiel. 

Dość oczywistym rozwiązaniem jest pozostanie w domu lub innym zamkniętym pomieszczeniu. Można także wybrać się do miejsca, gdzie jest dużo cienia, np. do lasu. Ulic najlepiej unikać, bowiem rozgrzany beton i asfalt oddają swoje ciepło.

Istotny jest także ubiór. Czarna odzież pochłania ciepło, więc warto postawić na biel lub inne jasne kolory. Ważny jest materiał. Na wysokie temperatury świetnie sprawdzają się ubrania z lnu - materiał jest przewiewny i dobrze pochłania wilgoć. Można także zdecydować się na bawełnę lub włókna bambusa. Unikajmy jednak odzieży z jedwabiu. 

Jeżeli jednak zdecydujemy się na opalanie, warto pamiętać aby robić to rozsądnie i odpowiedni chronić się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

upały

Źródło/Polskie Towarzystwo Dermatologiczne

Mateusz Morawiecki pochwalił się grą w ping-ponga, internauci byli bezlitośni

Morawiecki chciał się pochwalić, wyszło jak zwykle. Internauci bezlitośnie kpią z premiera, ciężko powstrzymać śmiech

Mateusz Morawiecki chciał się pochwalić, że od dawna gra w tenis stołowy i nie mógł spodziewać się lawiny komentarzy pod niepozornym zdjęciem. Premier podpisał fotografie w niefortunny sposób, a internauci wykorzystali to w bezduszny sposób.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • OC będzie kosztować więcej? Od piątku obowiązują nowe przepisy, ubezpieczyciel sprawdzi, jakim jesteś kierowcą

  • Aleksandr Łukaszenka wyjaśnił, że to nie Rosja jest zagrożeniem, a Polska. Dyktator "ujawnił prawdę"

  • Jarosław Kaczyński ma urodziny. Czego życzą mu politycy? [TYLKO U NAS]

Źródło: MGW, tvnmeteo.pl, goniec.pl

Tagi:

Natalia JanusAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >