Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Alert RCB, Polacy masowo dostają SMS-y. "Nie dotykaj"
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 18.09.2024 21:10

Alert RCB, Polacy masowo dostają SMS-y. "Nie dotykaj"

telefon alert RCB
Fot. Unsplash.com/ROBIN WORRALL, RCB

Mieszkańcy kilku regionów Polski otrzymali w środę pilną wiadomość z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. SMS-y wysłano już na terenie województw: łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Akcja zacznie się już jutro (19 września) i potrwa do 4 października. Pojawił się apel, aby pod żadnym pozorem nie dotykać szczepionek. 

Alert RCB dla czterech województw

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa został rozesłany w środę do mieszkańców województw: łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. W wiadomościach przekazano najważniejsze informacje na temat trwającej akcji szczepienia listów przeciwko wściekliźnie. Mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas wizyty w lasach do 4 października, kiedy zakończy się szczepienie. 

ZOBACZ: Wielka woda nie zatrzyma się na Wrocławiu. Ekspert nie ma złudzeń

ZUS przypomina seniorom o tym obowiązku, mają 12 dni. Pieniądze mogą zostać cofnięte

Pilny apel w związku ze szczepieniem lisów. Zacznie się już jutro

Akcję zrzucania szczepionki na wściekliznę dla lisów zakończono już w województwie mazowieckim. Alert RCB informuje o kolejnych jej etapach. 

Uwaga! W dniach od 19 września do 4 października będzie zrzucana szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów. Nie dotykaj szczepionki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych! – głosi wiadomość, rozesłana do mieszkańców czterech województw. 

Jak podaje WHO, co roku wścieklizna powoduje zgon około 60 tys. osób, głównie w Azji i Afryce. Warto zwrócić szczególną uwagę na wygląd szczepionki, którą możemy spotkać obecnie w lasach. Jest ona szczególnie niebezpieczna zarówno dla nas, jak i naszych pupili. 

ZOBACZ: Apel mieszkanki Stronia Śląskiego obiega Polskę. Zwróciła się do Donalda Tuska

Szczepionka na lisy. Co zrobić po jej dotknięciu?

Jak wygląda szczepionka dla lisów, którą w najbliższych dniach będziemy mogli zobaczyć w lasach? Preparat zawierający żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny to przynęta kształtu owalnego lub kwadratowego, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym. Znajduje się w nim plastikowy blister z wielojęzycznym nadrukiem: “Uwaga - szczepionka przeciwko wściekliźnie”. Zawartość blistra to płyn w kolorze pomarańczowym do czerwono-fioletowego. Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. W przypadku jakiegokolwiek kontaktu z substancją konieczne jest przemycie skóry wodą z mydłem i niezwłocznie zgłoszenie się do lekarza. Jeśli z preparatem będzie miał styczność nasz pupil, należy czym prędzej zgłosić się do weterynarza – zwierzętom grozi zaburzenia przewodu pokarmowego z powodu niestrawnego materiału blistra.