Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Aleksiej Nawalny skazany na dziewięć lat kolonii karnej
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 22.03.2022 15:35

Aleksiej Nawalny skazany na dziewięć lat kolonii karnej

Aleksiej Nawalny
Wikimedia/Michał Siergiejevicz

Największy przeciwnik Władimira Putina Aleksiej Nawalny spędzi w kolonii karnej najbliższe dziewięć lat. Taki wyrok ogłosił rosyjski sąd, który nakazał także zapłatę grzywny w wysokości 1,2 miliona rubli za rzekomą defraudację i obrazę sądu. Opozycjonista skomentował karę w mediach społecznościowych.

- Nawalny dopuścił się defraudacji, czyli kradzieży cudzej własności poprzez oszustwo i nadużycie zaufania - powiedziała sędzia Margarita Kotowa w wygłoszonym werdykcie. Prokuratura chciała, by Nawalny został skazany na 13 lat w kolonii karnej.

Nawalny spędzi 9 lat w kolonii karnej

Sprawa defraudacji ciągnęła się od końca 2020 roku. 45-latek miał, według śledczych, wydać 356 z 588 mln rubli przekazanych jemu i jego fundacji na cele osobiste. Warto zaznaczyć, że organizacja jest obecnie uznawana za ekstremistyczną. Prokuratura uznała też, że zbieranie darowizn na konto Fundacji Antykorupcyjnej Nawalnego oraz konta współpracowników opozycjonisty było nieuczciwe. 

- Środki zostały zebrane na celowo nierealny cel - nominację Nawalnego na prezydenta Federacji Rosyjskiej - twierdził prokurator.

Aleksiej Nawalny nie przyznaje się do winy i uważa, że sprawa jest czysto polityczna. Obecnie przebywa już w kolonii karnej w Pokrowie, gdzie odsiaduje wyrok z 2014 roku za defraudację funduszy firmy Yves Rocher.

Opozycjonista odniósł się do wyroku

W mediach społecznościowych Aleksieja Nawalnego pojawiły się komentarze do wyroku, w których opozycjonista nawiązał do świata kinematografii.

W jednym z tweetów przyznał, że hasło ze swojego ulubionego serialu "Prawo ulicy" chciał umieścić na koszulce, którą skonfiskowały mu władze więzienia, uznając słowa za ekstremistyczne.

Z kolei w innym napisał, że "jego lot w kosmos potrwa nieco dłużej, niż się spodziewał, bo statek wpadł w pętlę czasu". Uznał też, że "jego rola w tej sadze jest nieco podobna do tej, którą odegrał ten gość w filmie »Interstellar«".

Oprócz tego, Nawalny zapowiedział dalsze działania ze swoimi współpracownikami na rzecz zwalczania cenzury i rozwoju Fundacji Walki z Korupcją, która ma stać się organizacją międzynarodową.

Ostatnie słowo 45-latka podczas procesu miało zostać zagłuszone, co wcale go nie zdziwiło, bo, jak argumentował, „słowa mają moc, a Władimir Putin boi się prawdy, co zawsze powtarzał”.

Na wiecznej wojnie z Putinem

Znany z ostrej krytyki Kremla i ujawniania tajemnic władzy Nawalny wciąż zachęca wszystkich Rosjan do wystąpienia przeciwko reżimowi w Moskwie, który nazywa "podstępnym" i "złodziejskim".

W 2020 roku opozycjonista miał zostać otruty nowiczokiem i przez długi czas leczył się w Niemczech. Po wielu miesiącach zdecydował się jednak wrócić do Rosji, mając świadomość, że zostanie natychmiast aresztowany. O zamach podejrzewane są rosyjskie służby specjalne.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: RMF FM, Wprost