Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Adam Niedzielski ostro o materiale "Faktów" ws. refundacji leku na SMA. Dotknięty minister zamieścił w sieci gorzki wpis
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 01.09.2022 16:33

Adam Niedzielski ostro o materiale "Faktów" ws. refundacji leku na SMA. Dotknięty minister zamieścił w sieci gorzki wpis

Adam Niedzielski zareagował na materiał "Faktów" TVN, dostrzegł tam spisek
screen "Fakty" TVN, wydanie z dn. 31.08.2022r.; Kancelaria Premiera

Adam Niedzielski ogląda "Fakty" TVN, ale wydźwięk materiałów podoba mu się mniej niż w "Wiadomościach" TVP. W środę wieczorem oburzony minister zdrowia skomentował reportaż Jarosława Kostkowskiego. Pojawił się w nim jego (obecnie) największy wróg i wcale nie chodzi o Donalda Tuska. Emocjonalna reakcja dowodzi, że w przekazie zawarta była prawda, która ewidentnie uwiera szefa Ministerstwa Zdrowia?

Adam Niedzielski skomentował środowy materiał "Faktów" TVN na temat decyzji resortu zdrowia. Polityk jest oburzony, że nie wszyscy popierają sztywne i bardzo bolesne dla wielu rodzin ramy refundacji leku na SMA?

"Refundacji nie będzie" brzmiał tytuł materiału, którego migawkę było widać za Grzegorzem Kajdanowiczem. Refundacja leku na SMA będzie, ale dostępna tylko i wyłącznie dla pacjentów, którzy nie skończyli 6. miesiąca życia.

Ból rodziców i uwidocznienie go w "Faktach" TVN podziałał na Adama Niedzielskiego niczym płachta na byka. Zamieścił niewybredny komentarz, jednak wydaje się, że nie oglądał środowego wydania zbyt uważnie.

"Fakty" TVN naraziły się Adamowi Niedzielskiemu, chodzi o lek na SMA

Adam Niedzielski oburzony "Faktami" TVN

Adam Niedzielski chce wiedzieć, jak mówią o nim jego wrogowie, więc w środę, 31 sierpnia, włączył TVN i obejrzał "Fakty" prowadzone przez Grzegorza Kajdanowicza. Jego mina musiała być nie tęga, gdy na ekranie pojawiła się zapowiedź reportażu na temat refundacji leku na SMA.

- Od jutra lek, o którego refundację walczyli, będzie dostępny dla dzieci do 6 msc życia. U starszych mają być powikłania - powiedział na początku Jarosław Kostkowski.

Adam Niedzielski nie pojawił się w reportażu ani razu, ale nie zabrakło ust Ministerstwa Zdrowia, czyli Wojciecha Andrusiewicza. - Jeżeli ktokolwiek dzisiaj mówi, że jest w stanie poszerzyć grupy to to jest populizm - mówił rzecznik resortu zdrowia na konferencji prasowej zacytowanej w "Faktach" TVN.

- To gorzka pigułka, gdy trzeba zebrać 10 mln na lek - dodawał Jarosław Kostkowski, a na ekranach widać było chore na SMA dziecko, którego rodzice nie mogą się pogodzić z dzieleniem małych pacjentów przy refundacji leku.

Adamowi Niedzielskiemu zagotowała się krew. - Dziś "Fakty" TVN przeszły same siebie - napisał minister zdrowia. We wpisie wytknął brak rzetelnego przygotowania materiału, ale na zarzuty nikt nie może odpowiedzieć, gdyż minister w rządzie PiS wyłączył możliwość komentowania.

Rodzice chorych dzieci to koń trojański?

Oskarżeń wobec strony rządzącej ignorującej możliwość dialogu padło w "Faktach" TVN więcej. - Nikt z resortu zdrowia nie spotkał się z rodzicami, by wytłumaczyć brak refundacji. Rzekomo nie chciano brać udziału w spektaklu z udziałem opozycji - mówił dziennikarz TVN.

Na ekranie było widać natomiast rodziców, którzy w Sejmie na zaproszenie Władysława Kosiniaka-Kamysza (lekarza z wykształcenia) rozmawiali o refundacji leku na SMA i zasad dotyczących cenzusu wieku.

Ministerstwo Zdrowia wróciło do szkoły i zaczęło przerabiać mity, gdyż w spotkaniu z rodzicami chorych dzieci dostrzegli konia trojańskiego. - Nie możemy sobie pozwolić na to, by dziś grać najsłabszymi, grać dziećmi - grzmiał Wojciech Andrusiewicz.

- Konferencja w KPRM z najlepszymi profesorami od #SMA. Długie tłumaczenia o objęciu opieką wszystkich dzieci i skuteczności wszystkich refundowanych leków. Ale nie znajdziecie tego w materiale - napisał na Twitterze Adam Niedzielski po emisji reportażu TVN.

- Nadzieja słabnie, gdy choroba postępuje - dodał na koniec reportażu Jarosław Kostkowski. Adam Niedzielski zdecydował się otwarcie zaatakować dziennikarza TVN i zarzucić nie tylko stronniczość, ale przede wszystkim brak merytorycznego przygotowania materiału. Maczać palce miał w tym nie kto inny, a obecnie naczelny wróg ministra zdrowia (ekonomisty z wykształcenia), czyli szef PSL.

Spór o lek na SMA na linii Niedzielski i Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz zorganizował w Sejmie spotkanie, które mogło wyjaśnić wiele jątrzących się ran między Ministerstwem Zdrowia a rodzicami zasmuconymi refundacja leku na SMA jedynie do 6. miesiąca życia. Adam Niedzielski nie pojawił się na spotkaniu i nie szczędził liderowi PSL gorzkich słów.

- Polityk Władysław Kosiniak-Kamysz, który zamiast lekarzy specjalistów i mimo stanowiska specjalistów-neurologów dziecięcych, próbuje obiecywać rodzicom ciężko dotkniętym chorobą swoich dzieci, zmianę zasad refundacji leków jest cynikiem grającym na najniższych ludzkich odczuciach - pisał szef MZ. Władysław Kosiniak-Kamysz nie pozostał głuchy i również odpowiedział na te słowa (wymianę zdań między politykami znajdziecie >pod tym linkiem<).

I chociaż w środowych "Faktach" TVN Władysław Kosiniak-Kamysz nie pojawił się ani razu. Mimo iż z racji lekarskiego wykształcenia byłby wiarygodną osobą do skomentowania decyzji MZ, to Adam Niedzielski wie swoje i zwietrzył spisek.

- Polityk PSL widać lepszym lekarzem dla redakcji - napisał na koniec swojego oburzonego wpisu Adam Niedzielski. Myślicie, że w czwartek minister zdrowia ponownie włączy o godz. 19:00 TVN i obejrzy "Fakty"?

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, tvn