Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Abonament RTV do likwidacji? Padła konkretna data
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 03.03.2024 10:25

Abonament RTV do likwidacji? Padła konkretna data

telewizor
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Abonament RTV wciąż spędza sen z powiek wielu Polakom. Obecnie wszyscy korzystający z telewizora i radia muszą regulować co miesiąc opłatę w wysokości 27,30 zł. Od wielu lat mówi się o zmianach w tej kwestii i wprowadzeniu tzw. składki audiowizualnej. - Abonament jest anachroniczny, niesprawiedliwy, słabo ściągalny i kosztowny - mówi Bogdan Zdrojewski, szef komisji kultury w Sejmie i zapowiada zmiany.

Abonament RTV do likwidacji? Jest plan

Abonament RTV od wielu lat jest tematem bardzo kontrowersyjnym. Już rząd PO-PSL z 2007 roku zapowiadał jego zniesienie, jednak rozmowy na ten temat utknęły w martwym punkcie. Teraz wszystko wskazuje na to, że kwestia zniesienia abonamentu RTV na stałe ponownie pojawi się na świeczniku władz.

Bogdan Zdrojewski przewodniczący sejmowej komisji kultury zdradził w programie Radia Plus "Sedno Sprawy", że obecny rząd poczynił wstępne kroki i zamierza w najbliższym czasie podjąć próbę likwidacji abonamentu RTV. Padła nawet konkretna data.

Śląsk. Wybuch butli z gazem w restauracji. W lokalu było 36 osób

Abonament RTV. Jest pomysł nowej opłaty

Bogdan Zdrojewski przyznał, że likwidacja abonamentu RTV musi wiązać się z wypracowaniem konkretnych rozwiązań i jego alternatyw. Przewodniczący sejmowej komisji kultury zapowiedział, od kiedy planowane jest zniesienie abonamentu.

Myślę, że determinacja jest taka, aby 1 stycznia 2025 abonament zniknął z naszej przestrzeni, ale po to, żeby on zniknął trzeba wprowadzić alternatywy - przyznał Zdrojewski.

ZOBACZ: Emeryci mają powody do zadowolenia. Prezent od ZUS jeszcze przed świętami

Bogdan Zdrojewski mówi także o dwóch wariantach alternatywnego rozwiązania finansowania mediów publicznych.

Po pierwsze to mechanizm finansowania telewizji z budżetu państwa w określonej proporcji do PKB tak jak jest to w prawie połowie państw europejskich. Albo będzie to opłata audiowizualna przypisana od razu do PIT czy do CIT w przypadku podmiotów gospodarczych i będzie automatycznie ściągana w wysokości 8-9 zł miesięcznie - zaznacza polityk.

Abonament RTV stale kontrolowany

Bogdan Zdrojewski zaznaczył także w programie, że bardziej prawdopodobne jest finansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu państwa, niż w ramach opłaty audiowizualnej. Nowelizacja ustawy medialnej rozwiązałaby także kwestię postawienia mediów publicznych w stan likwidacji.

Obecnie abonament RTV i jego opłacanie podlega stałym kontrolom, którymi zajmuje się Poczta Polska. Gdy kontrolerzy ujawnią znaczne zaległości w opłatach, wówczas otrzymamy wezwanie do zapłaty 30-krotności miesięcznej stawki abonamentu RTV. Nieopłacanie obowiązkowej daniny może się skończyć także zajęciem odpowiedniej kwoty z rachunku bankowego, emerytury czy nawet nadpłaty podatku lub nieruchomości, akcji i obligacji.

 

Źródło: Goniec.pl/Radio Plus