Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > 800 plus trafi do rodziców już w grudniu? Niektórzy dostaną jeszcze więcej
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 01.12.2023 15:20

800 plus trafi do rodziców już w grudniu? Niektórzy dostaną jeszcze więcej

pieniądze banknoty portfel
Biznesinfo.pl

Mimo, iż 500 plus przekształci się formalnie w 800 plus od 1 stycznie 2024 roku, niektórzy rodzice mogą otrzymać pieniądze na dziecko od ZUS-u już w grudniu. Co więcej, dzięki temu mogą oni liczyć na spore wsparcie rodzinnego budżetu.

Kiedy 800 plus pojawi się na kontach wszystkich beneficjentów?

800 plus ma planowo trafić do rodzin w styczniu 2024, chociaż są wyjątki od tej reguły. W ustawie zawarto umożliwienie opóźnienia podwyżki do lutego, mimo, iż ZUS zapewnia, że jest to formalność i „margines bezpieczeństwa”, który najprawdopodobniej nie spowoduje faktycznego opóźnienia.

Więźniarki były bezwzględne dla matki skatowanego Fabianka

Pierwsze wypłaty mogą zostać przyśpieszone.

Terminy przelewów 500 plus na konta beneficjentów są następujące: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dni miesiąca. Jest jednak haczyk. Wyjątkiem od tego założenia jest data przypadająca na dzień wolny od pracy – wówczas pieniądze przekazywane są w ostatnie dzień roboczy przed tą datą.

Wyjątek od reguły może dać rodzicom wypłatę 1300 zł jeszcze w grudniu.

W grudniu sytuacja przyśpieszonych wypłat będzie miała miejsce aż 3 razy, tj. 2, 9 i 16 grudnia, ponieważ wypadają one w sobotę. Jak zauważa Radio Zet, osoby otrzymujące świadczenie 2. dnia miesiąca, będą mogły spodziewać się na dodatkowe zainkasowanie 800 plus.

Osoby, które powinny dostać wypłatę 2 stycznia, mogą spodziewać się jej znacznego przyśpieszenia. Drugi dzień nowego roku wypada bowiem we wtorek i wielu pracodawców zdecydowało się na udzielenie pracownikom dnia wolnego w związku ze świętem Trzech Króli, przypadającym na sobotę.

Fałszywe informacje o wyrównaniu

W ostatnich dniach w internecie pojawiły się fałszywe informacje dotyczące rzekomej wypłaty wyrównania 500 plus do kwoty nowego 800 plus za okres od sierpnia 2023, kiedy ustawa weszła w życie.

–To zwykły fake news – zapewnił regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku w rozmowie z redakcją Radia Zet.

Źródło: Radio Zet

Tagi: 500 plus