Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Środa Popielcowa 2023. Czy trzeba iść do kościoła? Co z jedzeniem mięsa?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 22.02.2023 11:32

Środa Popielcowa 2023. Czy trzeba iść do kościoła? Co z jedzeniem mięsa?

Środa Popielcowa
Pixabay/Amplitudy

To już dziś. 22 lutego 2023 roku Kościół Katolicki obchodzi Środę Popielcową, która rozpoczyna czas Wielkiego Postu i przygotowań do Wielkanocy. Wielu wiernych ma w związku z tym uzasadnione wątpliwości dotyczące tego, co wolno tego dnia, a co jest absolutnie zabronione. Czy koniecznie musimy uczestniczyć dziś we mszy św.? Czy można skusić się na kawałek mięsa? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dziś Środa Popielcowa

Tzw. Popielec nie należy do ulubionych świąt Polaków i trudno się temu dziwić. Od lat kojarzy nam się ono przede wszystkim z zakazami i nakazami, jednocześnie rozpoczynając okres Wielkiego Postu, w którym najbardziej gorliwi z nas decydują się na duże wyrzeczenia.

Czterdziestodniowa pokuta zobowiązuje nas przy tym do przestrzegania kilku kategorycznych zasad, których złamanie może być poważnym grzechem. Warto zatem zawczasu wiedzieć, jak postępować, aby później nie musieć w pośpiechu zmierzać do konfesjonału.

Przez prawie trzy lata miał oszukiwać pracodawcę. Gdy mundurowi weszli do jego domu, zamarli

Środa Popielcowa - czy muszę iść do kościoła?

Zacznijmy od kluczowej kwestii spędzającej sen z powiek wielu wiernym. Czy w samym środku tygodnia, między pracą a innymi codziennymi obowiązkami, koniecznie trzeba znaleźć czas, aby pójść do kościoła i uczestniczyć w mszy świętej?

Jak dobrze wiadomo, popielcowe nabożeństwo znacznie różni się od wszystkich innych formułą. W jego trakcie ksiądz posypuje głowy przybyłych popiołem, wypowiadając dobrze znaną kwestię o obracaniu się w proch.

Co ciekawe, to zwyczaj nie tylko katolicki, ale także dobrze znany w innych wierzeniach i kulturach, związany z żałobą i pokutą. Kościół zaleca, aby tego dnia udać się na mszę św., ale nie traktuje tego jako absolutny przykaz. Obecność nie jest więc obowiązkowa.

Co ze ścisłym postem? Wielu będzie niepocieszonych

Przejdźmy teraz do mniej przyjemnych informacji, a mianowicie nakazów. W Środę Popielcową katolicy muszą np. zachować ścisły post, co oznacza, że ich posiłki powinny być ograniczone do jednego sytego i dwóch lekkich.

Istotne w tym przypadku może okazać się jednak to, że przymus dotyczy jedynie osób dorosłych. Dzieci i młodzież do 18. roku życia, osoby chore i starsze mają zatem taryfę ulgową.

A co z uwielbianym przez Polaków mięsem? Czy może ono być składnikiem któregoś z trzech posiłków? Otóż nie. W tym przypadku zakazem objęte są osoby dorosłe oraz młodzież do 14. roku życia.

Na koniec spójrzmy jeszcze na cały okres Wielkiego Postu. Wierni Kościoła Katolickiego powinni w tym czasie unikać hucznych zabaw, które dopiero co uatrakcyjniały nasze życie w karnawale, skupić się zaś na modlitwie, dobrych uczynkach, skrupulatnym wypełnianiu codziennych obowiązków, zachowaniu postu oraz wstrzemięźliwości.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL