Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wszyscy się mylili. Najnowsza prognoza na Boże Ciało, grille mogą się nie przydać
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 27.05.2024 16:21

Wszyscy się mylili. Najnowsza prognoza na Boże Ciało, grille mogą się nie przydać

ulewa
Fot. Unsplash/Atilla Bingöl

Znane są już najnowsze prognozy pogody na Boże Ciało. Niestety, planujący urlop pod gołym niebem nie będą z nich zadowoleni. Synoptycy spodziewają się kolejnych fal ciepła, z towarzyszącymi im gradem, burzami i ulewami. W prognozach ostrzeżeń mowa jest nawet o alertach dla dużej części naszego kraju.

Burze i upały dają się nam we znaki

Choć właśnie wkroczyliśmy w ostatni tydzień maja, w minionych dniach pogoda bardziej przypominała tę charakterystyczną dla lipca czy sierpnia. Upały i towarzyszące im burze dały się wówczas we znaki mieszkańcom prawie wszystkich regionów w Polsce.

Sieć obiegły nawet nagrania potężnych kul gradowych oraz zniszczeń spowodowanych silnymi wichurami, po których krajobraz wyglądał niekiedy wręcz apokaliptycznie. Nic więc dziwnego, że wybierający się na długi weekend połączony z Bożym Ciałem poważnie zaczęli zastanawiać się, czy skorzystają z urlopu.

Dziś wiadomo już, że na pogodę w naszym kraju wpłyną przede wszystkim słabo gradientowe układy niskiego ciśnienia znad Europy Środkowej, co oznacza, że ulewy i burze nie odpuszczą. Praktycznie tylko dziś i jutro niebo będzie jeszcze czyste i słoneczne, poza pasem od Gdańska po Katowice - tam wichury. Na termometrach z kolei 24-29 st. Celsjusza. A co później?

Policja zapukała pod adres podany przez Daniela Obajtka. Spore zaskoczenie

Nowa prognoza pogody na Boże Ciało

Środa upływnie nam już pod znakiem strefy opadów i burz w centrum i na wschodzie Polski. Cieszyć będą się za to mieszkańcu zachodniej części kraju, bowiem tam zobaczymy więcej rozpogodzeń. Temperatura nadal wysoka, od 20 do 28 st. Celsjusza. Niestety, wraz z czwartkiem gwałtowne zjawiska zaczną pokazywać swoją prawdziwą moc.

ZOBACZ: Burza zastała ich w trakcie jazdy na autostradzie. Kierowcy się nie popisali [WIDEO]

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali w prognozie ostrzeżeń, że mają w planach wydanie alertów dla centralnej i wschodniej Polski przed silnym deszczem i burzami. Grill zatem jedynie w przerwach między jednym a drugim frontem burzowym. Opalanie natomiast raczej trzeba będzie odłożyć na inny termin.

Dynamiczna aura zdominuje długi weekend

Jako że Boże Ciało to doskonała okazja do zrobienia sobie czterodniowego wolnego, wiele osób jest zainteresowanych także aurą w następnych dniach. W piątek, sobotę i niedzielę nadal będzie bardzo dynamicznie. Spadnie deszcz i grad, a wiatr powieje z prędkością do 80 km/h. Na termometrach od 17 do 28 st. Celsjusza.

Źródło: IMGW, Radio ZET