Goniec.pl
Konferencja prasowa rządu

youtube.com Onet News screen z konferencji z 01.06.2021

Zwołano konferencję ws. szczepień dla dzieci od 12. roku życia i certyfikatów covidowych

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Dziś nieoczekiwanie zwołano konferencję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. Dotyczy szczepień dzieci między 12. a 15 rokiem życia oraz innych Polaków w kwestii certyfikatów covidowych umożliwiających podróżowanie.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała niedawno pozytywną decyzję dotyczącą szczepień u dzieci powyżej 12. roku życia. Najmłodsi byliby szczepieni preparatem Pfizer/BioNTech. Polski rząd ogłosił swoje stanowisko w tej kwestii.

Zapadła decyzja w sprawie szczepień dla najmłodszych

Nie tylko EMA wydała pozytywną decyzję w tym temacie, ale również Rada Medyczna ściśle współpracująca z ministrem zdrowia oraz Mateuszem Morawieckim dała zielone światło na stosowanie preparatu u najmłodszych. Wcześniej pojawiały się doniesienia, że przy pozytywnej decyzji polskiego rządu, szczepienia będą mogły dokonywać szkoły.

Jak ogłoszono na dzisiejszej konferencji, rządzący zgadzają się na szczepienie najmłodszych w wieku powyżej 12. roku życia od 7 czerwca w populacyjnych punktach szczepień. To 1,5 milionów uczniów. Szczepienia w szkołach rozpoczną się dopiero we wrześniu. Na razie najmłodsi mogą rejestrować się za pomocą formularza na rządowej stronie.

Przemysław Czarnek przekazał informację, że od 13 do 17 września zostanie przeprowadzona akcja szczepień w szkołach. Wszystko zależy od dyrektorów oraz od ilości uczniów. Wcześniej, w czerwcu, zostanie przeprowadzona akcja informacyjna. Na początku września rodzice będą mogli już zgłaszać się do wypełniania formularzy zezwalających na szczepienie pociech.

Minister zdrowia przekazał też inną kluczową wiadomość dotyczącą już wszystkich Polaków. Chodzi o certyfikaty covidowe, które każdy może pobrać i podróżować bez przeszkód po Unii Europejskiej:

- Bardzo ważna jest dziś też inna kwestia - 1 czerwca Polska przystępuje do unijnych „certyfikatów covidowych”. To ułatwi swobodne podróżowanie po państwach UE w dobie pandemii - powiedział Adam Niedzielski.

Certyfikat będzie można pobrać w wersji elektronicznej (kod QR), wydrukować samemu lub zgłosić się do dowolnego punktu szczepień o jego wydanie. Dokument będzie ważny rok. Centralna infrastruktura informatyczna w całej Europie ruszy 1 lipca.

Aby móc posługiwać się certyfikatem, musimy być zaszczepieni szczepionką jednodawkową lub dwudawkową, a od ostatniego podania musi minąć 14 dni. Wtedy dostajemy tzw. zielony status w systemie.

Chociaż cały czas priorytetem jest zaszczepienie najstarszych osób, to rząd stara się uskutecznić procedurę wśród młodszych roczników. Dzięki możliwości szczepienia dzieci istnieje m.in. nadzieja, że jesienią nie spotkamy się z nagłym szczytem zachorowań na koronawirusa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Oszuści znaleźli nowy sposób na przechwytywanie naszej gotówki z bankomatu

  • Natalia Kukulska odpowiada na zarzuty internautów po koncercie ku pamięci Krawczyka

  • Nie żyje Uros Peterka

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >