Goniec.pl
Bankomat

Marek BAZAK/East News

Oszuści znaleźli nowy sposób na przechwytywanie naszej gotówki z bankomatu

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

O kilku lat eksperci ostrzegają przed podejrzanymi nakładkami na bankomatach, które mogą skraść dane naszej karty. Teraz oszuści znaleźli nowy sposób na szybkie pozbawienie pieniędzy nieświadomego klienta banku. Zamontowana w urządzeniu pułapka może sprawić, że stracimy wszystkie wypłacane oszczędności.

Eksperci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy wypłatach gotówki z bankomatu. Oszuści znaleźli nowy sposób na szybką kradzież i mogą pozbawić nas pieniędzy za pomocą niemal niezauważalnej pułapki. Jeśli padniemy ofiarą przestępców, należy szybko zareagować, inaczej prawdopodobnie nie odzyskamy już straconej gotówki.

Oczyści znaleźli nowy sposób na kradzież

W sieci pojawiły się ostrzeżenia przed tzw. Cash trapping co po angielsku oznacza "zastawianie pułapki na pieniądze". Oszuści wpadli na pomysł, w jaki sposób szybko pozbawić pieniędzy użytkowników bankomatów. Chwila nieuwagi może pozbawić nas wszystkich oszczędności.

- W najprostszej formie to przyklejenie się wypłaconej gotówki do dodatkowo zamontowanej do bankomatu listwy, w miejscu, gdzie powinien odbyć się odbiór pieniędzy - ostrzegł swoich klientów Santander Bank.

Przestępcy montują w bankomatowych podajnikach pieniędzy niemal niewidoczną listwę z taśmą klejącą. Gdy finalizujemy wypłatę gotówki, podajnik pracuje, jednak nie podaje nam banknotów, które zatrzymują się na zaklejonej warstwie.

Problem w tym, że bankomat księguje taką wypłatę jako zrealizowaną, a z naszego konta uciekają pieniądze, których nigdy nie otrzymaliśmy do ręki. W ten sposób utracić możemy całą wypłacaną kwotę.

Podczas gdy zdezorientowany klient oddala się od bankomatu, złodzieje mogą spokojnie podejść do urządzenia i wydobyć z niego zablokowaną gotówkę. Jeśli w taki sposób oszukają kilka osób dziennie, daje to łącznie całkiem dużą sumę.

Choć taśmy nie da się dostrzec na pierwszy rzut oka, ważna jest prawidłowa reakcja, gdy padniemy ofiarą oszustów. Nie wolno wówczas odchodzić od bankomatu, a usterkę należy jak najszybciej zgłosić operatorowi urządzenia.

Można również spróbować chwycić listwę, która podaje pieniądze. Szybkie zgłoszenie awarii to najlepsza droga, by ubiegać się o cofnięcie niezrealizowanej transakcji, która w banku zostanie automatycznie zaksięgowana jako sfinalizowana transakcja.

Dodatkowo przed skorzystaniem z bankomatu warto upewnić się, że urządzenie nie posiada dodatkowo zamontowanych elementów, zarówno w miejscu, gdzie wkładamy kartę, jak i na klawiaturze. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie powiadomić serwis urządzenia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Na koncercie ku pamięci Krawczyka na scenę wyszła Rodowicz. Wielu fanów oburzonych jej kreacją

  • Nie żyje Uros Peterka

  • Ksiądz odmówił dziewczynce udziału w pierwszej komunii. Powołał się na ubiór

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Dobre programy/Gazeta Pomorska

Monika Majko

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

tornado

Wiadomości

Pomorskie: Nad gminą Gniew pojawił się zalążek trąby powietrznej. Wiatr niszczył posesje mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Wpadka Andrzeja Dudy w Świnoujściu. Zapomniał o ważnej rzeczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Mateusz Morawiecki założył podcast. Będzie przekazywał "informacje polityczne z pierwszej ręki"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Alfred Miodowicz, uczestnik obrad Okrągłego Stołu

Czytaj więcej >
ulewa

Wiadomości

Małopolska: Ulewa nad Nowym Sączem. Zalane posesje, drogi i magazyn szpitala

Czytaj więcej >