Goniec.pl
Bankomat

Marek BAZAK/East News

Oszuści znaleźli nowy sposób na przechwytywanie naszej gotówki z bankomatu

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

O kilku lat eksperci ostrzegają przed podejrzanymi nakładkami na bankomatach, które mogą skraść dane naszej karty. Teraz oszuści znaleźli nowy sposób na szybkie pozbawienie pieniędzy nieświadomego klienta banku. Zamontowana w urządzeniu pułapka może sprawić, że stracimy wszystkie wypłacane oszczędności.

Eksperci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy wypłatach gotówki z bankomatu. Oszuści znaleźli nowy sposób na szybką kradzież i mogą pozbawić nas pieniędzy za pomocą niemal niezauważalnej pułapki. Jeśli padniemy ofiarą przestępców, należy szybko zareagować, inaczej prawdopodobnie nie odzyskamy już straconej gotówki.

Oczyści znaleźli nowy sposób na kradzież

W sieci pojawiły się ostrzeżenia przed tzw. Cash trapping co po angielsku oznacza "zastawianie pułapki na pieniądze". Oszuści wpadli na pomysł, w jaki sposób szybko pozbawić pieniędzy użytkowników bankomatów. Chwila nieuwagi może pozbawić nas wszystkich oszczędności.

- W najprostszej formie to przyklejenie się wypłaconej gotówki do dodatkowo zamontowanej do bankomatu listwy, w miejscu, gdzie powinien odbyć się odbiór pieniędzy - ostrzegł swoich klientów Santander Bank.

Przestępcy montują w bankomatowych podajnikach pieniędzy niemal niewidoczną listwę z taśmą klejącą. Gdy finalizujemy wypłatę gotówki, podajnik pracuje, jednak nie podaje nam banknotów, które zatrzymują się na zaklejonej warstwie.

Problem w tym, że bankomat księguje taką wypłatę jako zrealizowaną, a z naszego konta uciekają pieniądze, których nigdy nie otrzymaliśmy do ręki. W ten sposób utracić możemy całą wypłacaną kwotę.

Podczas gdy zdezorientowany klient oddala się od bankomatu, złodzieje mogą spokojnie podejść do urządzenia i wydobyć z niego zablokowaną gotówkę. Jeśli w taki sposób oszukają kilka osób dziennie, daje to łącznie całkiem dużą sumę.

Choć taśmy nie da się dostrzec na pierwszy rzut oka, ważna jest prawidłowa reakcja, gdy padniemy ofiarą oszustów. Nie wolno wówczas odchodzić od bankomatu, a usterkę należy jak najszybciej zgłosić operatorowi urządzenia.

Można również spróbować chwycić listwę, która podaje pieniądze. Szybkie zgłoszenie awarii to najlepsza droga, by ubiegać się o cofnięcie niezrealizowanej transakcji, która w banku zostanie automatycznie zaksięgowana jako sfinalizowana transakcja.

Dodatkowo przed skorzystaniem z bankomatu warto upewnić się, że urządzenie nie posiada dodatkowo zamontowanych elementów, zarówno w miejscu, gdzie wkładamy kartę, jak i na klawiaturze. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie powiadomić serwis urządzenia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Na koncercie ku pamięci Krawczyka na scenę wyszła Rodowicz. Wielu fanów oburzonych jej kreacją

  • Nie żyje Uros Peterka

  • Ksiądz odmówił dziewczynce udziału w pierwszej komunii. Powołał się na ubiór

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Dobre programy/Gazeta Pomorska

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >