Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Przeliczenie emerytury najkorzystniejsze w styczniu. Emeryci mogą zyskać podwójnie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 21.01.2023 11:35

Przeliczenie emerytury najkorzystniejsze w styczniu. Emeryci mogą zyskać podwójnie

W styczniu możesz podwyższyć sobie emeryturę. To szansa na podwójny zysk
materiały własne Iberion

Emerytura może być wyższa, jeśli senior wie, jakie dokumenty dostarczyć do ZUS-u. Pieniądze trafiające na konta polskich emerytów nie należą do najwyższych i warto wiedzieć, że wychowanie dziecka, początek roku, czy ponowne obliczenie kapitału początkowego to szansa na większe świadczenia emerytalne.

Emerytura jest zbyt mała? Skorzystaj z tych trików

Emerytura polskich seniorów często nie pozwala na spokojne życie, a w dobie szalejącej inflacji wyzwaniem stało się kupienie podstawowych produktów, czy leków. Nie wszyscy wiedzą jednak, że początek roku to świetny czas na próbę podwyższenia świadczenia emerytalnego.

To właśnie w styczniu seniorzy powinni składać wnioski o przeliczenie emerytury. Najwięcej zyskać mogą osoby, które mimo nabycia praw emerytalnych nadal pracują, a co za tym idzie: odprowadzają składki. Niemniej nawet emeryci cieszący się jesienią życia w domu powinni złożyć do ZUS-u dokumenty.

Seniorzy mogą wystąpić do ZUS-u o przeliczenie emerytury raz w roku. Styczeń to czas, gdy będzie to najkorzystniejsze, gdyż ewentualna podwyżka emerytury doprowadzi do zyskania większej (i drugiej) podwyżki w związku z waloryzacją emerytur.

Przelicz emeryturę i zyskaj za okres wychowania dzieci

Emerytura może być wyższa, jeśli do ZUS-u trafią dokumenty potwierdzające wychowywanie dzieci. Wszyscy seniorzy, którzy przeszli na emeryturę przed 1 maja 2015 r. i mają emeryturę liczoną według nowych zasad z uwzględnieniem kapitału początkowego, mogą w ten sposób podwyższyć ilość pieniędzy wpływających comiesięcznie na konto.

Wystarczy, że do ZUS-u dostarczony zostanie wniosek przeliczenie okresu opieki nad dzieckiem. Ten przywilej należy się nie tylko kobietom, ale również mężczyznom. Od 1 maja 2015 r. wynosi on aż 1,3 proc. podstawy wymiaru.

Trzeba jednak pamiętać o limitach. Przeliczenie emerytury i zyskanie za opiekę nad dziećmi ma maksymalne ramy. ZUS zastrzega, iż przysługuje doliczenie maksymalnie 3 lat na każde dziecko, jednak nie więcej niż 6 lat (bez względu na ilość posiadanych dzieci). Jest wyjątek: dziecko wymagające nieustannej opieki rodzica upoważnia do dodatkowego doliczenia kolejnych 3 lat na każde dziecko.

Przelicz emeryturę ze względu na składki za 2022 r.

Kolejnym trikiem, który pozwoli na otrzymanie wyższej emerytury, jest wspomniane wcześniej ponowne przeliczenie świadczenia. ZUS nie zdecyduje się na ten krok samodzielnie, a na szali leżą dodatkowe pieniądze.

Seniorzy dorabiający do emerytury zyskują nie tylko dodatkową pensję. Fakt odprowadzania składek sprawia, że emerytura może być wyższa. Wniosek o doliczenie składek najlepiej złożyć w styczniu, gdyż przepisy jasno określają, iż można to zrobić po zakończeniu roku kalendarzowego.

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mimo emerytury wyliczanej na starych zasadach z uwzględnieniem kwoty bazowej również powinny zgłosić się do ZUS-u. Wystarczy dołączyć dowody na wynagrodzenie lub staż, które wcześniej nie trafiły do zakładu, a realnie wpłyną na podwyższenie emerytury. Mowa o: listach płac uzyskanych z archiwum, stara książeczka wojskowa, wpisy z legitymacji ubezpieczeniowej, czy świadectwa pracy.

Złożenie dokumentów, które podwyższają emeryturę do ZUS w styczniu zagwarantuje większe pieniądze. Dzięki temu w marcu, gdy dojdzie do waloryzacji seniorzy z przeliczoną emeryturą, zyskają ponownie, gdyż będą łapać się do wyższego progu waloryzacji, a ta zgodnie z planami ma wynieść aż 14,8 proc.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!