Goniec.pl

Iberion

Wysoka podwyżka składek na ZUS. Przedsiębiorcy mają się czego obawiać

31 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Nowy rok to nie tylko rekordowe waloryzacje emerytur i wyjątkowo wysoki wzrost płacy minimalnej. Pierwsze miesiące 2023 r. przyniosą wraz z sobą równie obfitą podwyżkę składek na ZUS, za które przyjdzie przedsiębiorcom słono zapłacić.

Rekordowa płaca minimalna w 2023 r.

Kończący się rok był niezwykle wymagający nie tylko dla polityków obozu władzy lecz również dla obywateli, którzy usiłowali radzić sobie w trudnych warunkach gospodarczych spowodowanych niekorzystną sytuacją ekonomiczną w Europie.

Wojna w Ukrainie, sprzeczne komunikaty NBP oraz dorzucanie kolejnych pieniędzy na rynek spowodowały, iż w niejednym domu poczęto znacznie rozsądniej rozporządzać zużytą energią oraz wydanym pieniądzem.

Rosnąca w zatrważającym tempie inflacja zmusiła rząd Mateusza Morawieckiego do podjęcia kroków niwelujących jej wpływ na obywateli. W szczególności tych, którzy każdego miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem. Konsekwencją tych działań było m.in. podwyższenie płacy minimalnej z kwoty 3010 zł do 3 600 zł brutto.

Podobnym rozumowaniem posłużono się w przypadku uchwalania rekordowej waloryzacji emerytur. Zgodnie z nowymi zapisami stawki w 2023 r. będą seniorom naliczane metodą kwotowo-procentową , co oznacza, iż najubożsi emeryci otrzymają gwarantowane 250 zł, zaś pozostali będą rozliczani procentowo (im wyższa emerytura, tym wyższa waloryzacja).

Wysoka podwyżka składek na ZUS

Kiedy jeden sektor może się cieszyć z otrzymanych podwyżek, drugi z kolei musi obawiać się rosnących kosztów. W przypadku bowiem zwiększenia płacy minimalnej rosną koszty utrzymania pracownika a w tym i całego przedsiębiorstwa.

Co więcej, z problemem tym nierozerwalnie wiąże się zwiększenie składek na ZUS, przez co wspomniane wydatki przybierają jeszcze większy wymiar, dwukrotnie obciążając przedsiębiorców.

Zgodnie z przyjętymi prognozami, w 2023 r. składka na ZUS wzrośnie o ok. 200 zł. Uwzględniając drugą podwyżkę minimalnego wynagrodzenia zaplanowaną na lipiec 2023 r., pełna składka na ZUS wyniesie 1418,48 zł (bez składki zdrowotnej). W kończącym się roku jej wartość wynosiła 1211,28 zł, co daje podwyżkę na poziomie 207,20 zł.

Podwyżki obejmą swym zasięgiem również przedsiębiorców, którzy korzystają z tzw. "małego ZUS-u). Wszyscy, którzy przez pierwsze dwa lata opłacają składki od kwoty nie wyższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, będą musieli w lipcu zapłacić 341,72 zł (obecnie jest to 285,71, a więc o 56,01 zł więcej).

Co więcej, wymienione kwoty nie uwzględniają składki zdrowotnej, która uwarunkowana jest przyjętą formą opodatkowania przedsiębiorstwa. Jak wyliczył portal inFakt.pl, przyszłoroczna podwyżka składek na ZUS będzie największą z jaką mieli do czynienia właściciele firm w XXI w.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: infakt.pl/radiozet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Ulga mieszkaniowa może cię zaskoczyć, warto o tym pamiętać. Rozliczysz się z podatku i zyskasz sporo pieniędzy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Życie

Od poniedziałku w Lidlu festiwal okazji. Takich cen nie widzieliśmy już dawno
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Błaszczak wypalił u Rydzyka o Janie Pawle II. Kontrowersyjne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Policja publikuje wizerunki i prosi o pomoc
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]