Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wypłaci dodatkowe 324 zł bez wniosku. Warunkiem jedynie wiek
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 23.06.2024 22:19

ZUS wypłaci dodatkowe 324 zł bez wniosku. Warunkiem jedynie wiek

pieniądze
Fot. Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od marca wypłaca podwyższony dodatek pielęgnacyjny. Nie wszyscy wiedzą, że z dodatkowych środków można skorzystać bez względu na wiek. Jeśli natomiast przekroczymy 75. rok życia, pieniądze są przekazywane automatycznie. Chodzi o 324,39 zł wypłacanych co miesiąc.

Dla kogo dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny ma za zadanie wesprzeć finansowo osoby w ciężkiej sytuacji zdrowotnej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje środki bez względu na wiek w sytuacji, gdy u świadczeniobiorcy stwierdzono wystąpienie niezdolności lub ograniczonej zdolności do samodzielnego życia.

Kto może otrzymać dodatek pielęgnacyjny? Ustawa z 17 grudnia 1998 roku wskazuje dwie sytuacje, w których można skorzystać z comiesięcznych wypłat:

  • po ukończeniu 75. roku życia,
  • po stwierdzeniu niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji.

Jest jednak pewien wyjątek od tej reguły. Do otrzymania świadczenia nie kwalifikują się osoby, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż 2 tygodnie w miesiącu.

Nowa opłata w sklepach, dotknie wszystkich klientów. Wiemy, ile będzie wynosić

Dodatek pielęgnacyjny – w tej sytuacji nie musisz składać wniosku

Warto pamiętać, że jeśli kwalifikujemy się do skorzystania z dodatku pielęgnacyjnego na podstawie drugiego warunku, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Do niego należy dołączyć zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia. Warunkiem jest dodatkowo posiadanie prawa do emerytury lub renty.

Wniosku nie trzeba składać wtedy, gdy ukończyliśmy 75. rok życia. Wówczas środki przyznawane są automatycznie.

ZOBACZ: Od lat nie płacił abonamentu RTV. Kwota kary po kontroli zwala z nóg

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął w marcu 2024 roku wypłatę podwyższonego dodatku pielęgnacyjnego. Świadczenie wzrosło z 294,39 zł do 324,39 zł. Środki wypłacane są razem z rentą bądź emeryturą. Obecna wysokość dodatku będzie obowiązywać do końca lutego 2025 roku.