Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nawet 500 zł za rozłożenie parawanu na plaży. Przepisy mówią jasno
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 22.06.2024 18:55

Nawet 500 zł za rozłożenie parawanu na plaży. Przepisy mówią jasno

plaża parawany
Fot. East News/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Za nami oficjalne rozpoczęcie sezonu wakacyjnego. Na wielu plażach już widać wielu turystów, którzy korzystają z uroku morza, nawet mimo kapryśnej pogody. Wraz z plażowiczami przybyły także parawany. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jego rozłożenie może zakończyć się niemałym mandatem. Chodzi o nawet 500 zł kary.

Czy można rozłożyć parawan na plaży?

Nad Bałtykiem już pod koniec czerwca wypoczywa spore grono turystów, którzy chętnie korzystają z parawanów. Dla niektórych są one przydatne w czasie wietrznej pogody, dla innych służą jako sposób na odgrodzenie się od wścibskich sąsiadów. Niezależnie od przyczyny, wszyscy muszą pamiętać o tych przepisach, jeśli nie chcą narazić się na spory mandat.

Trzylatka wzięła mikrofon na ślubie rodziców. Wystarczyło jedno zdanie

Kara za rozłożenie parawanu

Chodzi przede wszystkim o art. 51. i art. 54. Kodeksu wykroczeń. W przypadku złamania drugiego z nich grozi nam mandat w wysokości 500 zł. Narazić na niego możemy się wtedy, gdy rozłożymy parawan na plaży, której regulamin tego zabrania.

Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany – głosi art. 54. Kodeksu wykroczeń.

ZOBACZ: ZUS wysyła ważne listy do emerytów. W środku dwie kluczowe informacje

Mandat na plaży. Za te rzeczy możesz dostać niemałą karę

To nie wszystko. Fani rozkładania parawanów mogą zapomnieć, że mimo częściowego uniknięcia spojrzeń innych plażowiczów wciąż muszą się stosować do przepisów dotyczących miejsc publicznych. Konsekwencje są bardzo poważne, jeśli na plaży sięgniemy po alkohol czy inny środek odurzający.

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny – można przeczytać w art. 51. Kodeksu wykroczeń.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w sytuacji kryzysowej ich parawan może utrudnić pracę służb. Mogą się one postarać o pociągnięcie do odpowiedzialności w ramach art. 51., jeśli parawan ograniczy możliwość przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. W 2022 roku w Stegnie na plaży zasłabł 43-letni mężczyzna. Przez zastawienie terenu parawanami ratownikom nie udało się dotrzeć do niego na czas, najprawdopodobniej zmarł na zawał serca.