Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Emeryci mogą dostać nawet 1700 zł. Są pewne warunki, mało kto o tym wie
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 18.06.2024 08:56

Emeryci mogą dostać nawet 1700 zł. Są pewne warunki, mało kto o tym wie

seniorzy pieniądze
Fot. Iberion

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z istnienia rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, które ma za zadanie wesprzeć niektóre osoby w wieku emerytalnym. Przeznaczone jest one dla tych, którzy wychowali minimum czwórkę dzieci. W 2024 roku można w jego ramach otrzymać nawet 1700 zł. Co trzeba zrobić, aby skorzystać ze środków?

Świadczenie uzupełniające w 2024 roku

Dodatek ma być rekompensatą dla osób, które wychowując czworo i więcej dzieci, musiały zrezygnować z pracy zarobkowej, przez co nie zdołały wypracować świadczenia emerytalnego. Świadczenie uzupełniające wypłacane jest kobietom i mężczyznom, chociaż panie korzystają z niego zdecydowanie częściej. Pieniądze można też otrzymać w formie dodatku do emerytury.

Ksiądz wystosował zaskakujący apel. ”Dawaj dziesięcinę”. Nagranie niesie się po Polsce

Nawet 1700 zł dla rodziców co najmniej czwórki dzieci

Ile wynosi świadczenie uzupełniające? Dodatek co do zasady musi być równy minimalnej emeryturze, a ta od marca 2024 roku wynosi 1780,69 zł. ”Mama 4 plus” wypłacane jest zarówno kobietom jak i mężczyznom, jako uzupełnienie zasadniczego świadczenia o różnicę do emerytury minimalnej. Średnia wypłata świadczenia wyniosła w 2023 roku 740 zł.

ZOBACZ: Zbigniew Łuczyński nie krył uśmiechu. Przekazał imponujące wieści w "19.30

Mama 4 plus – jak skorzystać?

Z dodatkowych środków mogą skorzystać osoby po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Ci mogą ubiegać się o świadczenie uzupełniające w dwóch sytuacjach – gdy matka porzuciła rodzinę, lub zmarła.

Warto pamiętać, ze świadczenie uzupełniające może zostać odebrane na wniosek ZUS. Seniorzy mają obowiązek chociażby poinformowania Zakładu o podjęciu pracy lub otrzymywaniu innego świadczenia. Jeśli takowej informacji nie otrzyma, może zażądać zwrotu niesłusznie przyznanych pieniędzy.