Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > ZUS wysyła ważne listy do emerytów. W środku dwie kluczowe informacje
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 20.06.2024 22:28

ZUS wysyła ważne listy do emerytów. W środku dwie kluczowe informacje

List od ZUS
fot. Zofia Bazak, East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do emerytów w sumie 8,6 miliona listów. Świadczeniobiorcy znajdą w nich informację dotyczącą tegorocznej waloryzacji emerytur. Druga informacja dotyczy natomiast trzynastej emerytury.

ZUS pisze rozsyła listy do emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych listy rozesłał wszystkich polskich emerytów. Informuje w nich o tegorocznej waloryzacji emerytur oraz o przyznaniu trzynastej emerytury. Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, listy trafią w sumie aż do 8,6 miliona adresatów. 

ZUS zakończył wydruk i wysyłkę decyzji waloryzacyjnych oraz decyzji o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w tym roku. Oznacza to, że do naszych klientów trafi łącznie ponad 8,6 milionów sztuk dokumentów – przekazał PAP Paweł Żebrowski z ZUS

O waloryzacji i ewentualnej decyzji o przyznaniu dodatkowej emerytury Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi informować wszystkich świadczeniobiorców. Paweł Żebrowski ogłosił, że wysyłka wszystkich listów została zakończona. 

ZUS jest zobowiązany przepisami prawa do tego, aby taką informację przekazać świadczeniobiorcom. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych została zrealizowana – analogicznie jak w latach ubiegłych – łącznie z wysyłką decyzji o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego – w jednej kopercie – tłumaczył rzecznik ZUS

Tragedia w polskiej miejscowości. Nie żyje rolnik

”Trzynastka” i waloryzacja emerytur

W piśmie do świadczeniobiorców ZUS informował o przyznaniu popularnej ”trzynastki”. Jej wysokość wyniosła w tym roku 1780,96 zł brutto. Kwota dodatku równa jest minimalnej emeryturze. Każdej uprawnionej do jej otrzymania osobie, przysługuje tylko jedna ”trzynastka”. 

Drugą informacją, którą ZUS przedstawił emerytom, była ta dotycząca tegorocznej waloryzacji emerytur. Waloryzacja służy regularnemu dostosowywaniu wypłacanych świadczeń do zmiennej siły nabywczej pieniądza. Na poziom waloryzacji wpływa wskaźnik inflacji konsumenckiej oraz realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. 

Na razie już tak dużych podwyżek nie będzie

Waloryzacja emerytur wyniosła 12,2 proc. Minimalna emerytura wynosi obecnie 1780,96 zł. 

Wszystko wskazuje na to, że podobnych podwyżek w przyszłym roku emeryci nie będą mogli oczekiwać. Ministerstwo finansów przygotowało prognozy, z których wynika, że w przyszłym roku waloryzacja emerytur wyniesie najwyżej 7,5 proc. To oznacza, że najniższa emerytura w 2025 roku wyniesie 1914,53 zł, co w zestawieniu z rokiem obecnym stanowi wzrost o 133,57 zł.